3 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Jak dobrać wciągnik do zadania budowlanego?

Materiał zewnętrznyJak dobrać wciągnik do zadania budowlanego?

Wciągnik budowlany zdecydowanie ułatwia wykonywanie zadań związanych z podnoszeniem i przenoszeniem ładunku. Aby rzeczywiście spełnił on swoją funkcję, powinien być odpowiednio dobrany do rodzaju prac. Pod kategorią wciągników funkcjonuje bowiem kilka różnych maszyn, które mają odmienne przeznaczenie.

reklama
  1. Co wziąć pod uwagę wybierając wciągnik budowlany?
  2. Podstawowe parametry profesjonalnego wciągnika budowlanego

Co wziąć pod uwagę wybierając wciągnik budowlany?

Najpopularniejsze wciągarki budowlane nie muszą koniecznie sprawdzić się w każdym jednym zadaniu. Wybierając konkretny sprzęt, przeglądając wciągniki łańcuchowe, linowe, ręczne, elektryczne, należy uwzględnić rodzaj, wielkość i kształt przenoszonego ładunku. Chodzi bowiem przede wszystkim o to, jak trzeba uchwycić i przenosić ładunek. Czasami niezbędne są na przykład specjalne uchwyty. Waga ładunku jest nie mniej ważna. Udźwig wciągnika powinien być zawsze nieco większy niż waga najcięższych przenoszonych nim ładunków. Wybierając profesjonalny wciągnik, warto brać pod uwagę nie tylko jego cenę, choć wciągniki do 5000 zł potrafią zaspokoić wiele praktycznych potrzeb na budowie. Warto jednak uwzględnić również ewentualne przyszłościowe plany i nieco dłuższą perspektywę czasową. Być może warto kupić nieco większy i droższy sprzęt, jeśli w niedalekiej przyszłości planuje się rozbudowę działalności.

Podstawowe parametry profesjonalnego wciągnika budowlanego

Tanie wciągniki budowlane często niewiele różnią się parametrami od tych najbardziej renomowanych i w związku z tym znacznie droższych. Aby móc odpowiedzialnie porównywać konkretne sprzęty, warto posługiwać się w ich ocenie kilkoma podstawowymi parametrami. Przede wszystkim chodzi o grupę natążenia mocy (GNP), czyli podstawowy parametr opisują trwałość każdego wyciągnika. Na jego wynik składają się:

reklama
  • prędkość podnoszenia
  • średnia wysokość podnoszenia
  • wydajność podnoszenia (liczba cykli/godzinę; ilość dni pracy/rok).

Ponadto, istotnych danych dostarcza również masa własna elementów chwytnych.

Najpopularniejsze wciągniki łańcuchowe dysponują udźwigiem w zakresie 80-5000 kg, najczęściej wykorzystuje się jednak udźwig rzędu 80-1000 kg. Lepiej (od wciągarek linowych) sprawdzają się one podczas pracy na otwartym terenie, jak również przy dużym zagęszczeniu stanowisk pracy. Z pewnością wyróżnia je duża precyzja ruchów podczas przenoszenia ładunków. Z kolei wciągniki linowe mają udźwig od 2 do 16 ton. Dwuszynowe natomiast mogą przenosić nawet do 120 ton. Ważnym elementem są tutaj  przetwornice częstotliwości, które przyczyniają się do zmniejszenia wahań przenoszonego przedmiotu.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia