4 C
Olsztyn
czwartek, 18 kwietnia, 2024
reklama

Ogromna liczba infekcji u dzieci w olsztyńskim szpitalu

OlsztynOgromna liczba infekcji u dzieci w olsztyńskim szpitalu

Ogromna liczba pacjentów z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi z ciężkim przebiegiem w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie! – Skala zachorowań jest tak duża, że we wszystkich oddziałach szpitalnych mamy zajęte niemal 100 proc. łóżek – przyznaje dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Zazwyczaj szczyt zachorowań na infekcje wirusowe przypadał na przełomie stycznia i lutego. W tym roku pojawił się już teraz. Niepokoi nas nie tylko mutowanie koronawirusa i niskie zainteresowanie rodziców dzieci powyżej 12. roku życia szczepieniami, ale również bardzo duża aktywność innych wirusów.

reklama

Wirusy uaktywniły się w tym roku wyjątkowo szybko i są wyjątkowo zjadliwe. To właśnie one są odpowiedzialne za to, że każdego dnia do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie trafiają dzieci z objawami grypy i chorób grypopodobnych o etiologii wirusowej lub z ich powikłaniami, w stanie wymagającym hospitalizacji, podawania tlenu i i specjalistycznej diagnostyki.


– Hospitalizujemy noworodki, niemowlęta oraz dzieci w w wieku żłobkowym, przedszkolnym i szkolnym z infekcjami przebiegającymi z dusznościami, wymagającymi tlenoterapii. U wielu z nich rozpoznajemy zapalenie oskrzeli i płuc, co potwierdzają wykonane badania radiologiczne – mówi lek. Barbara Chwała, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie. – Często towarzyszy tym infekcjom biegunka. Stwierdzaliśmy też przypadki przebiegające z zapaleniem zatok i zapaleniem uszu, powikłania wcześniejszego zakażenia wirusowwego w postaci zapalenia stawów lub zaostrzenia przewlekłego zapalenia stawów. Obserwujemy także częstsze niż do tej pory hospitalizacje z powodu bólu głowy, zwiększenia liczby napadów padaczkowych, stanów nagłej utraty przytomności, porażenia nerwu twarzowego. Odnotowujemy wzrost liczby nowych zachorowań na cukrzycę u coraz młodszych dzieci. W oddziale zakaźnym hospitalizujemy też dzieci z powodu Covid-19. Nie zdarzyło się jeszcze, żeby leczenia szpitalnego z powodu Covid-19 wymagało u nas dziecko powyżej 12. roku życia, zaszczepione przeciw tej chorobie.

reklama

Oblężenie z powodu infekcji układu oddechowego przeżywa też Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna oraz Poradnia Medycyny Rodzinnej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
– Codziennie przyjmujemy ponad stu pacjentów, najczęstsze przyczyny wizyt to wysoka gorączka i nasilony, duszący kaszel – przyznaje lek. Sławomir Ogórek z Poradni Medycyny Rodzinnej. – Przyjmujemy również dzieci z obturacyjnym zapaleniem oskrzeli i zapaleniem płuc. Coraz częściej diagnozujemy również u dzieci Covid-19 Niejednokrotnie stan dzieci wymaga skierowania do szpitala.

W związku ze wzrostem liczby infekcji wirusowych (grypa, paragrypa, koronawirus i inne), wstrzymane zostały odwiedziny w oddziałach szpitala. Przy pacjencie może przebywać wyłącznie 1 zdrowa osoba w charakterze opiekuna.

Dzięki rozbudowie i modernizacji Szpital Dziecięcy w Olsztynie ma możliwość przyjęcia większej liczby pacjentów, zatem nawet podczas tak dużej fali zachorowań wszystkie chore dzieci otrzymają niezbędną pomoc.

reklama

Epidemiologia szpitalna


Aż 3-krotnie wzrosła liczba pacjentów hospitalizowanych w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie z powodu Covid-19 w pierwszym półroczu 2021 r. w stosunku do pierwszego półrocza 2020 r!
W tym samym czasie o połowę wzrosła liczba hospitalizacji w oddziale endokrynologii i diabetologii, a o 1/3 w oddziale neurologii dziecięcej. Dodatkowo o 20 proc. zwiększyła się liczba pacjentów leczonych w szpitalu z powodu innych chorób pediatrycznych (m. in. kardiologicznych, gastrologicznych, nefrologicznych). Niepokoi również 13-proc. wzrost hospitalizacji w oddziale onkologiczno-hematologicznym. Ponadto odnotowaliśmy 40-proc. wzrost hospitalizacji w oddziałach zabiegowych.
Coraz więcej dzieci wymaga leczenia szpitalnego z powodu zespołu pocovidowego PIMS oraz innych powikłań po przebytym zakażeniu – tzw. long Covid. W 2020 r. rozpoznaliśmy i leczyliśmy w naszym szpitalu 10 pacjentów z PIMS, a tylko od stycznia do września 2021 r. – 45 pacjentów! Zauważamy, że więcej dzieci potrzebuje również leczenia okulistycznego (wady wzroku) i psychologicznego.

Zadbajmy o profilaktykę


Apelujemy, by skorzystać z narzędzi, które mamy, a które pomogą ochronić nas i nasze dzieci przed ciężkim przebiegiem każdej infekcji, nie tylko Covid-19:
• Zaszczepmy siebie i najbliższych przeciw Covid-19 i przeciw grypie
• Nośmy maseczki ochronne
• Dezynfekujmy dłonie
• Zachowujmy dystans społeczny
• W miarę możliwości unikajmy zatłoczonych miejsc

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia