15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

WiadomościBruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwycięzcą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka...

Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady wygrał XVIII edycję Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina – doniósł dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener w nocy z środy na czwartek. Kilka minut po godzinie 2:00 rano sędziowie opuścili schody filharmonii, aby ogłosić wyniki. Szklener powiedział, że obrady trwały niezwykle długo, ponieważ decyzja była trudna. Laureatem pierwszego miejsca – Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady – powiedział po ogłoszeniu werdyktu, że jest zaszczyci, a konkursy pomagają muzykom się rozwijać.

reklama

Bruce (Xiaoyu) Liu urodził się 8 maja 1997 roku w Paryżu i ukończył Konserwatorium Muzyczne w Montrealu. Obecnie kontynuuje naukę pod kierunkiem Dang Thai Sona. Współpracował z takimi zespołami, jak orkiestry symfoniczne Cleveland i Montrealu, Orkiestra Filharmonii Izraelskiej, Orchestra of the Americas, Camerata Jerusalem, dał serię koncertów z China NCPA Orchestra.

Drugie miejsce w Konkursie Chopinowskim zajęli ex aequo Alexander Gadjiev reprezentujący Włochy i Słowenię oraz Kyohei Sorita z Japonii. Laureatem trzeciego miejsca jest Martin Garcia Garcia z Hiszpanii, a czwartą nagrodę otrzymali ex aequo Japonka Aimi Kobayashi oraz Polak Jakub Kuszlik. Na piątym miejscu uplasowała się Leonora Armellini z Włoch, a szóste miejsce zajął JJ Jun Li Bui reprezentujący Kanadę.

reklama

Zwycięzca konkursu otrzyma 40 tys. euro od Prezydenta RP, a także 500 tys. jenów (ok. 17 tys. zł) od Prezydenta Miasta Hamamatsu. Nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków otrzymał Jakub Kuszlik, zaś nagrodę za najlepsze wykonanie koncertu ufundowała Filharmonia Narodowa, która zagwarantowała nagrodę 5 tys. euro. Nagrodą za drugie miejsce w wysokości 30 tys. euro jest Marszałek Sejmu RP, a kwota 20 tys. euro za trzecie miejsce pochodzi od Prezesa Rady Ministrów.

Koncerty laureatów odbędą się w czwartek w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a w piątek i sobotę w Filharmonii Narodowej.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane