Choć endoskopia kojarzy nam się głównie z medycyną, to zastosowanie kamery endoskopowej jest bardzo wszechstronne. Może przydać Ci się w domu, podczas prac w warsztacie, w trakcie prowadzenia działalności czy do rozwijania swojego hobby. W tym tekście wskażemy kilka rozwiązań, do których przyda się endoskopowe urządzenie oraz zaprezentujemy urządzenia do wszechstronnego zastosowania.
Historia dziedziny endoskopii sięga XIX wieku i medycznych eksperymentów niemieckich lekarzy. Do początku lat 90tych ubiegłego stulecia dziedzina ta opierała się jednak na wykorzystaniu światła (soczewek i światłowodów) w prowadzeniu operacji w trudno dostępnych miejscach.
Wtedy właśnie pojawiły się kamery endoskopowe, czyli wideoendoskopy. Miniaturowa kamera pomagała przeprowadzać zabiegi lub stawiać diagnozy. Rozwój urządzeń sprawił, że pojawiły się one również w innych dziedzinach życia. Jakich?
Gdzie zastosowanie znajdą kamery endoskopowe?
Współcześnie kamery endoskopowe sprawdzą się w wielu miejscach i sytuacjach. Najbardziej oczywiste są rozwiązania medyczne. Jednak nie tylko. Kamery endoskopowe (zwane też inspekcyjnymi) umożliwiają np. prowadzenie działań ratowniczych w trudno dostępnych miejscach (między innymi na gruzowiskach, w górach i podobnych). Ratownik, który nie może dostać się do poszkodowanej osoby, wprowadza endoskopową kamerę przez przygotowany wcześniej otwór. Dzięki temu ma możliwość kontrolowania stanu ogólnego poszkodowanego, bez ryzykownej ingerencji w część zapadliska.
Jednak kamery endoskopowe to nie tylko urządzenia ratownicze czy medyczne. Świetnie sprawdzą się w mechanice. Specjaliści od maszyn czy mechanicy samochodowi wykorzystują urządzenia inspekcyjne do analizy problemów np. w pracy silnika. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń nie musimy rozkręcać całego bloku jednostki napędowej, aby zobaczyć w jakim jest on stanie. Jak widać wiedeoendoskopy można również z powodzeniem wykorzystywać w warsztatach mechanicznych.
Z kolei w domu kamera inspekcyjna przyda się w sprawdzeniu zapchanych rur. Kwestie analizy kanalizacji to zresztą jedno z najpopularniejszych zastosowań tego sprzętu. Urządzenia sprawdzą się też w kontrolowaniu np. miejsc pod wanną w łazience, pomogą prowadzić drobne prace remontowo-budowlane oraz ułatwią Ci przegląd instalacji elektrycznej.
Jeżeli dużo majsterkujesz i pracujesz z drobnymi elementami, to tu również możesz wykorzystać możliwości kamery endoskopowej. Niewielki i giętki obiektyw zmieści się w każdym zakamarku, rurce czy podobnych elementach.
Co ciekawe, kamery endoskopowe świetnie sprawdzą się również w pracy detektywa lub śledczego. Możesz stosować je jako typowe kamery obserwacyjne do zastosowań specjalnych, obserwując otoczenie z dogodnego miejsca i wpuszczając obiektyw np. przez kratkę wentylacyjną. Masz również możliwość zastosowania kamer endoskopowych jako urządzenia kontrolujące czy w Twoim otoczeniu nie ma podsłuchów lub mikrokamer szpiegowskich – zainstalowanych np. w niedostępnych gołym okiem miejscach.
Jakie kamery endoskopowe możesz mieć w swoim domu lub warsztacie?
Ze względu na to, że technologia endoskopowa bardzo się rozwinęła, sprzęt inspekcyjny nie jest wyjątkowo drogi i stał się praktycznie dostępny dla każdego. Dobrej jakości kamery endoskopowe możesz mieć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Z tego względu warto unikać niskiej jakości podróbek rodem z Azji i zainwestować w sprawdzone urządzenia. Jakie?
Na przykład kamery, które współpracują ze smartfonami. To świetne i sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy, że podepniesz urządzenie do swojego telefonu i zainstalujesz odpowiednią aplikację. Obraz z kamery endoskopowej pojawi się na ekranie smartfonu. Dzięki temu nie będziesz potrzebował dodatkowego odbiornika obrazu.
Kamera endoskopowa o małym obiektywie do telefonów z Androidem (posiadająca długi, 3,5 metrowy giętki przewód) to rozwiązanie adresowane zarówno dla profesjonalistów jak i osób, które chcą wykorzystać ją w domowych warunkach. Niezwykle mały obiektyw sprawia, że urządzenie zmieści się praktycznie wszędzie. Wbudowany oświetlacz LED z regulowaną siłą świecenia przyda się w kontrolowaniu ciemnych miejsc. Pozwala rejestrować obraz o rozdzielczości 1280×720, a także ma 70-stopniowy kąt widzenia. Możesz podłączyć ją za pomocą USB-C, USB i MicroUSB.
Jeżeli z kolei chcesz mieć sprzęt działający bez przewodów, to endoskopowa kamera do telefonów z łącznością WIFI będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Sprzęt połączy się ze smartfonem bezprzewodowo. Dzięki temu w bardziej komfortowy sposób możesz skontrolować wiele miejsc, między innymi bez obaw o los swojego telefonu.
Jak widzisz, możliwości wykorzystania kamer endoskopowych jest wiele, tak jak urządzeń dostępnych na rynku. Z pewnością znajdziesz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci na komfortową pracę – w domowych i zawodowych warunkach.