fbpx
-0 C
Olsztyn
środa, 1 grudnia, 2021
reklama

Jak możesz wykorzystać kamery endoskopowe?

reklama

Choć endoskopia kojarzy nam się głównie z medycyną, to zastosowanie kamery endoskopowej jest bardzo wszechstronne. Może przydać Ci się w domu, podczas prac w warsztacie, w trakcie prowadzenia działalności czy do rozwijania swojego hobby. W tym tekście wskażemy kilka rozwiązań, do których przyda się endoskopowe urządzenie oraz zaprezentujemy urządzenia do wszechstronnego zastosowania.

Historia dziedziny endoskopii sięga XIX wieku i medycznych eksperymentów niemieckich lekarzy. Do początku lat 90tych ubiegłego stulecia dziedzina ta opierała się jednak na wykorzystaniu światła (soczewek i światłowodów) w prowadzeniu operacji w trudno dostępnych miejscach.

Wtedy właśnie pojawiły się kamery endoskopowe, czyli wideoendoskopy. Miniaturowa kamera pomagała przeprowadzać zabiegi lub stawiać diagnozy. Rozwój urządzeń sprawił, że pojawiły się one również w innych dziedzinach życia. Jakich?

Gdzie zastosowanie znajdą kamery endoskopowe?

reklama

Współcześnie kamery endoskopowe sprawdzą się w wielu miejscach i sytuacjach. Najbardziej oczywiste są rozwiązania medyczne. Jednak nie tylko. Kamery endoskopowe (zwane też inspekcyjnymi) umożliwiają np. prowadzenie działań ratowniczych w trudno dostępnych miejscach (między innymi na gruzowiskach, w górach i podobnych). Ratownik, który nie może dostać się do poszkodowanej osoby, wprowadza endoskopową kamerę przez przygotowany wcześniej otwór. Dzięki temu ma możliwość kontrolowania stanu ogólnego poszkodowanego, bez ryzykownej ingerencji w część zapadliska.

Jednak kamery endoskopowe to nie tylko urządzenia ratownicze czy medyczne. Świetnie sprawdzą się w mechanice. Specjaliści od maszyn czy mechanicy samochodowi wykorzystują urządzenia inspekcyjne do analizy problemów np. w pracy silnika. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń nie musimy rozkręcać całego bloku jednostki napędowej, aby zobaczyć w jakim jest on stanie. Jak widać wiedeoendoskopy można również z powodzeniem wykorzystywać w warsztatach mechanicznych.

Z kolei w domu kamera inspekcyjna przyda się w sprawdzeniu zapchanych rur. Kwestie analizy kanalizacji to zresztą jedno z najpopularniejszych zastosowań tego sprzętu. Urządzenia sprawdzą się też w kontrolowaniu np. miejsc pod wanną w łazience, pomogą prowadzić drobne prace remontowo-budowlane oraz ułatwią Ci przegląd instalacji elektrycznej.

Jeżeli dużo majsterkujesz i pracujesz z drobnymi elementami, to tu również możesz wykorzystać możliwości kamery endoskopowej. Niewielki i giętki obiektyw zmieści się w każdym zakamarku, rurce czy podobnych elementach.

Co ciekawe, kamery endoskopowe świetnie sprawdzą się również w pracy detektywa lub śledczego. Możesz stosować je jako typowe kamery obserwacyjne do zastosowań specjalnych, obserwując otoczenie z dogodnego miejsca i wpuszczając obiektyw np. przez kratkę wentylacyjną. Masz również możliwość zastosowania kamer endoskopowych jako urządzenia kontrolujące czy w Twoim otoczeniu nie ma podsłuchów lub mikrokamer szpiegowskich – zainstalowanych np. w niedostępnych gołym okiem miejscach.

Czytaj też:  Szkoła szkoli się online! Zobacz webinary dla nauczycieli z ECRK LEX

Jakie kamery endoskopowe możesz mieć w swoim domu lub warsztacie?

Ze względu na to, że technologia endoskopowa bardzo się rozwinęła, sprzęt inspekcyjny nie jest wyjątkowo drogi i stał się praktycznie dostępny dla każdego. Dobrej jakości kamery endoskopowe możesz mieć za stosunkowo niewielkie pieniądze. Z tego względu warto unikać niskiej jakości podróbek rodem z Azji i zainwestować w sprawdzone urządzenia. Jakie?

Na przykład kamery, które współpracują ze smartfonami. To świetne i sprawdzone rozwiązanie. Wystarczy, że podepniesz urządzenie do swojego telefonu i zainstalujesz odpowiednią aplikację. Obraz z kamery endoskopowej pojawi się na ekranie smartfonu. Dzięki temu nie będziesz potrzebował dodatkowego odbiornika obrazu.

Kamera endoskopowa o małym obiektywie do telefonów z Androidem (posiadająca długi, 3,5 metrowy giętki przewód) to rozwiązanie adresowane zarówno dla profesjonalistów jak i osób, które chcą wykorzystać ją w domowych warunkach. Niezwykle mały obiektyw sprawia, że urządzenie zmieści się praktycznie wszędzie. Wbudowany oświetlacz LED z regulowaną siłą świecenia przyda się w kontrolowaniu ciemnych miejsc. Pozwala rejestrować obraz o rozdzielczości 1280×720, a także ma 70-stopniowy kąt widzenia. Możesz podłączyć ją za pomocą USB-C, USB i MicroUSB.

Dzięki kamerze endoskopowej połączonej ze smartfonem, nie musisz już szukać odbiornika do urządzenia (fot. Materiały własne)

Jeżeli z kolei chcesz mieć sprzęt działający bez przewodów, to endoskopowa kamera do telefonów z łącznością WIFI będzie rozwiązaniem dla Ciebie. Sprzęt połączy się ze smartfonem bezprzewodowo. Dzięki temu w bardziej komfortowy sposób możesz skontrolować wiele miejsc, między innymi bez obaw o los swojego telefonu.

Kamera endoskopowa z modułem Wi-Fi jest bardziej wszechstronna niż podłączana do smartfonu za pomocą przewodu, jednak ogranicza ją czas pracy baterii (fot. Materiały własne)

Jak widzisz, możliwości wykorzystania kamer endoskopowych jest wiele, tak jak urządzeń dostępnych na rynku. Z pewnością znajdziesz sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania i pozwoli Ci na komfortową pracę – w domowych i zawodowych warunkach.

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama