-2 C
Olsztyn
wtorek, 28 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Od historii katyńskiej do Sejmu Dzieci i Młodzieży

WiadomościOd historii katyńskiej do Sejmu Dzieci i Młodzieży

Filip Niewiadomski i Adrian Glinka, uczniowie Zespołu Placówek Edukacyjnych, chcą rozpropagować w Olsztynie wiedzę o tablicy i dębach pamięci na osiedlu Nagórki, upamiętniających zamordowanych w Katyniu Stefana Sarnowskiego i Ryszarda Wilamowicza. To ich zadanie rekrutacyjne do udziału w ogólnopolskim projekcie Sejm Dzieci i Młodzieży 2016.

reklama

Dokładna nazwa zadania brzmi „Miejsca pamięci – materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości”. Żeby je wykonać, uczniowie musieli samodzielnie znaleźć w swojej okolicy odpowiednie miejsce. Potem zdobyć informacje o historii powstania, wydarzeniach z nim związanych.  – Wybraliśmy pamiątkową tablicę przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 przy ul. Turowskiego i rosnące obok dęby pamięci. Upamiętniają one Stefana Sarnowskiego i Ryszarda Wilimowicza, dwóch polskich oficerów zamordowanych w Katyniu – mówią Filip Niewiadomski i Adrian Glinka.

Narodowy Dzień Życia: Debaty na temat uzależnień od mediów cyfrowych w Urzędzie Wojewódzkim

Podczas zadania rekrutacyjnego uczniowie ZPE współpracowali z uczniami ZSO nr 4, spółdzielnią mieszkaniową Jaroty i lokalnymi sklepami. Żeby poznać bliżej dzieje pamiątkowej tablicy, odwiedzili również biuro olsztyńskiej Informacji Turystycznej. Teraz chcą upowszechniać wiedzę o położonym nieco na peryferiach miejscu pamięci polskich oficerów. W tym celu prowadzą prelekcje w swojej szkole,  przygotowali też specjalne ulotki informacyjne i rozdają je mieszkańcom Nagórek. – Pomogliśmy też zorganizować apel upamiętniający tragedię w Katyniu wspólnie z uczniami ZSO nr 4. Dokładnie w 76 rocznicę mordu złożyliśmy uroczyście przy tablicy kwiaty – mówią Adrian i Filip. – Dużo też czytamy na ten temat.

reklama

Sejm Dzieci i Młodzieży to akcja propagująca parlamentaryzm wśród uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Każde z 16 województw otrzymuje liczbę mandatów proporcjonalną do liczby uczniów w gimnazjach i szkołach średnich na swoim terenie. Raz w roku, w Dzień Dziecka czyli 1 czerwca, młodzi „posłowie” spotykają się w Sejmie na specjalnej sesji. Czy wezmą z niej udział Adrian Glinka i Filip Niewiadomski, okaże się w maju. Warto trzymać za nich kciuki.

Rozpoczął się nabór do olsztyńskich przedszkoli miejskich
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia
Narodowy Dzień Życia: Debaty na temat uzależnień od mediów cyfrowych w Urzędzie Wojewódzkim
Narodowy Dzień Życia: Debaty na temat uzależnień od mediów cyfrowych w Urzędzie Wojewódzkim