Po ponad pół wieku odnaleziono sztandar pierwszej po wojnie średniej szkoły rolniczej na Mazurach. Gimnazjum Rolnicze w Szczytnie zostało powołane w 1946 roku i działało tylko trzy lata, ponieważ już w 1949 roku jego uczniowie zostali skierowani na dalszą naukę do powstającego Zespołu Liceów Rolniczych w Karolewie koło Kętrzyna.
Zapisy o sztandarze widnieją w artykule Apolinarego Zapiska, byłego ucznia, który wspomina moment pożegnania szkoły w 1949 roku. Wówczas 40-osobowa grupa młodzieży odprowadzała symbolicznie sztandar z wyhaftowanym godłem Polski i napisem Państwowe Gimnazjum Rolnicze w Szczytnie na stację kolejową w Kętrzynie w kierunku Karolewa. Po mszy poczet szkolny przekazał sztandar dyrektorowi szczytnowskiego gimnazjum inż. Henrykowi Neymanowi. Do 1958 roku sztandar był przechowywany we własnym mieszkaniu w Brwinowie.
Przez ponad 50 lat sztandar świętego obrazu nie był znany, aż do czasu, gdy Alina Niezgoda, dyrektor szkoły z Szczytna, odnalazła go w magazynie szkoły. “Nie wiemy jednak, jak do nas trafił” – powiedziała dyrektor. Sztandar, w dobrym stanie, ma orła oraz napis Państwowe Gimnazjum Rolnicze i słowa Równość, Wolność i Braterstwo po jednej stronie, a po drugiej stronie wizerunek Matki Bożej i napis Bóg i Ojczyzna. “Chcielibyśmy, aby sztandar znalazł się w Izbie Pamięci Zespołu Szkół Rolniczych w Karolewie” – powiedziała dyrektor.
Prym w nauczaniu w szczytnowskim gimnazjum rolniczym wiedli zarówno chłopcy jak i dziewczęta, co było rzadkością w tamtych czasach. Szkoła mieściła się w dwupiętrowym budynku, w którym był internat męski, kuchnia i stołówka, mieszkanie dyrektora oraz biblioteka i świetlica. W pobliżu, przy sąsiedniej ulicy Marii Curie Skłodowskiej, był mały internat żeński. Przy szkole istniało też gospodarstwo szkolne o powierzchni 30 ha.
źródło: PAP