fbpx
-0 C
Olsztyn
sobota, 29 stycznia, 2022
reklama

Kościół luterański na Mazurach rozpoczął zbiórkę pieniędzy na pomoc cudzoziemcom w Kętrzynie

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, za które zostaną kupione rzeczy potrzebne ludziom przebywającym w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. W czwartek biskup diecezji Paweł Hause wydał oświadczenie, w którym zaapelował o pomoc dla osób „cierpiących i umierających na naszej granicy”.

Diecezja Mazurska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego poinformowała w piątek, że rozpoczęła zbiórkę pieniędzy dla uchodźców przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Kętrzynie. W czwartek biskup tej diecezji wydał oświadczenie, w którym zaapelował o wsparcie „dla cierpiących i umierających na naszej granicy”.

„Uzgodniłem z komendantem Straży Granicznej, że gdy zbierzemy pieniądze, Straż Graniczna wskaże nam, co mamy kupić dla dzieci i kobiet przebywających w ośrodku. Ponieważ prawo nie pozwala nam na bezpośrednie wsparcie ośrodka, dary rzeczowe kupimy za pomocą fundacji działającej w jednej z parafii świeckiej” – powiedział bp. Paweł Hause.

reklama

Diecezja mazurska zapowiedziała, że przeznaczy pieniądze ze zbiórki na zakup m.in. bielizny i ciepłych ubrań dla dzieci i kobiet oraz artykułów plastycznych i środków higienicznych.

Zbiórka pieniędzy będzie prowadzona we wszystkich parafiach w diecezji mazurskiej (można dokonywać przelewów) do końca października.

W wydanym w czwartek oświadczeniu bp. Hause napisał, że „na obrzeżach diecezji mazurskiej rozgrywa się dramat ludzi będących w potrzebie”.

„Nie możemy tyko milcząco przyglądać się ludzkiej tragedii. Jeśli wydaje się nam, że naszego głosu nie chcą wysłuchać politycy i decydenci, zanośmy nasze modlitwy do Boga, który ma moc poruszyć sumienia. Zachęcam do modlitwy chrześcijan wszystkich wyznań. Proszę też osoby niewierzące o odruch współczucia. Każdy może pomóc!” – napisał bp Hause.

Czytaj też:  Proces stulecia? Rusza największa w historii Olsztyna rozprawa sądowa!

Podkreślił, że „każdy głos błagania o pomoc dla umierających, głodnych, przemarzniętych i potrzebujących powinien być dziś wypowiadany jak najczęściej”.

W wydanym oświadczeniu bp Paweł Hause zwrócił się także do funkcjonariuszy Straży Granicznej i wojska „oraz innych formacji mundurowych, którzy z pełnym poświęceniem i oddaniem wypełniają swoją służbę, stojąc na straży granic, bezpieczeństwa i suwerenności naszej ojczyzny”.

„Zapewniam o swojej pamięci i modlitwie. Ponad wszystko niech dobry Bóg da nam pokój, a w imię naszego Pana Jezusa Chrystusa zwaśnione narody podadzą sobie ręce w geście pojednania i współpracy” – napisał zwierzchnik mazurskich luteran.

W Kętrzynie działa strzeżony ośrodek dla cudzoziemców. Przebywa obecnie ponad 400 osób, w tym ok. 150 dzieci. Ponieważ ośrodek ten nie ma w budynkach miejsc dla tak wielu ludzi, niektórzy mieszkają w kontenerach mieszkalnych ustawionych na placu ośrodka i na pobliskim stadionie. Straż Graniczna zapewnia, że w kontenerach jest bieżąca woda, sanitariaty i ogrzewanie.

źródło: PAP

Zobacz również:
reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama

5 KOMENTARZY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama