fbpx
-1 C
Olsztyn
niedziela, 28 listopada, 2021
reklama

Prawdziwe oblężenie! Rekordowy wrzesień w Ekomatach

reklama

Takiego oblężenia automaty wspierające segregację odpadów nie przeżyły od czasu ich uruchomienia. We wrześniu trafiło do nich więcej opakowań, niż przez ponad dwa wcześniejsze miesiące.

Nieco ponad 54 tys. opakowań – plastikowych butelek oraz aluminiowych puszek – trafiło w minionym miesiącu do dwóch automatów ustawionych przy sklepach PSS Społem. W tym czasie mieszkańcy wykorzystali bonus wartości niemal 11 tys. złotych.

To znacznie więcej, niż przez całe wakacje. Łącznie mieszkańcy wrzucili do ekomatów niemal 95 tys. opakowań oraz skorzystali w sklepach z bonusu równego 12,3 tys. złotych.

reklama

Niestety, korzystanie z urządzeń nie zawsze szło w parze z ideą ich ustawienia.

– Jednym z najważniejszych celów uruchomienia ekomatów miała być edukacja mieszkańców w zakresie segregacji odpadów oraz wykształcenie pozytywnych nawyków – przypomina Ewa Łukasik-Błażejewicz z Urzędu Miasta Olsztyna. – Okazało się jednak, że kwoty, które wcześniej oferowaliśmy są na tyle atrakcyjne, że nie tylko mieszkańcy chętniej korzystali z urządzeń, ale również te osoby, które zbierają puszki i zanoszą je do skupu.

Czytaj też:  Rozbudowa linii tramwajowej. Zmiany na ul. Krasickiego i al. Piłsudskiego

Zdarzało się, że do automatów trafiało jednorazowo po kilka worków puszek lub butelek. Urządzenia natychmiast wypełniały się opakowaniami i nie można było z nich korzystać. Dlatego od października zmianie uległa kwota, na jaką automat zamienia wrzuconą do niego puszkę lub butelkę. Teraz to równowartość 10 groszy za sztukę opakowania.

Przypominamy, że ekomaty są ustawione w sklepach PSS Społem – Malwa przy al. Piłsudskiego oraz Kalina przy ul. Kołobrzeskiej, a także przy ul. Sobocińskiego. Przyjmują butelki PET o pojemności od 0,2 litra do 2,5 litra. Maksymalna pojemność aluminiowej puszki, jaką można włożyć do urządzenia to 0,5 litra. Puszki oraz plastikowe butelki nie mogą być zgniecione oraz muszą mieć etykiety z czytelnym, polskim kodem kreskowym (śmieciomaty są wyposażone w zgniatarkę).

źródło: UM Olsztyn

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama