13 C
Olsztyn
środa, 23 października, 2024
reklama

Dawna siedziba Hitlera cieszy się coraz mniejszą popularnością. Ogromny spadek

WiadomościDawna siedziba Hitlera cieszy się coraz mniejszą popularnością. Ogromny spadek

Byłą siedzibę Hitlera – Wilczy Szaniec w Gierłoży koło Kętrzyna odwiedziło w tym roku 250 tysięcy turystów. W porównaniu z okresem sprzed pandemii jest to spadek o 70 tysięcy osób – poinformował nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz.

reklama

Przed pandemią Wilczy Szaniec, będący jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc turystycznych na Warmii i Mazurach, odwiedzało około 330 tysięcy osób rocznie. “Z powodu COVID-19 obserwujemy spadek liczby odwiedzających o około 20 procent. Podobnie było w ubiegłym roku” – powiedział nadleśniczy Zenon Piotrowicz.

Na spadek ruchu turystycznego wpływa mniejsza liczba wycieczek szkolnych. Natomiast na podobnym poziomie, co sprzed pandemii, utrzymuje się ruch turystów indywidualnych, którzy zwiedzają Warmię i Mazury samochodami osobowymi.

reklama

W maju chętnych do zwiedzania byłej siedziby Hitlera było kilkanaście tysięcy, podczas gdy przed pandemią bywało nawet 40 tysiące osób.

Do Wilczego Szańca najwięcej turystów przyjechało w sierpniu, bo ponad 90 tysięcy. Duże zainteresowanie wzbudziło wydarzenie pod nazwą Operacja Berlińska 1945, była to inscenizacja historyczna z udziałem grup rekonstruktorów oraz pojazdów wojskowych. Tego dnia do Wilczego Szańca przyjechało 4 tysiące miłośników historycznych wydarzeń. Leśnicy chętnie goszczą obecnie młodzież szkolną. Do Wilczego Szańca na bezpłatne wycieczki przyjeżdżają uczniowie z powiatu kętrzyńskiego.

Jesienią też można zwiedzać byłą siedzibę Hitlera. Dostępna jest trasa plenerowa – leśna. Ponadto czynne są wystawy w obiektach zamkniętych, a także bunkry i ich ruiny. Pomocna w zwiedzaniu jest specjalna aplikacja albo informacje na tablicach. Można też skorzystać z usług przewodników. Nowością są przewodniki elektroniczne do samodzielnego zwiedzania.

reklama

W ostatnich latach poprawiona została infrastruktura w obiekcie. Utwardzone zostały ścieżki na trasie, pomocne dla osób poruszających się na wózkach, czy dla matek z małymi dziećmi. Można odpocząć na ławkach. Zmodernizowana została infrastruktura teletechniczna; ustawiono oświetlenie.

Trwa budowa budynku obsługi turysty. Architektonicznie nawiązuje on do Wilczego Szańca. Budynek jest betonowy z elementami drewna. Znajdzie się w nim główna hala, sklep z pamiątkami, kawiarenka, informacja turystyczna. Będą też biura i toalety oraz miejsce do obsługi kamperów. Budynek ma być gotowy przed sezonem turystycznym w 2022 roku. Oprócz tego powiększony zostanie parking i zaplecze gospodarcze.

W kolejnych latach Lasy Państwowe chcą wyremontować obiekt hotelowy i restaurację.

Powstanie też nowa wystawa historyczna. Ma to być ekspozycja dotycząca II wojny światowej, jej skutków i krzywd. Wykorzystane mają być nowe techniki przekazu treści; wystawa kierowana ma być także do turystów zza granicy.

Od dwóch lat dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa opowiadająca o nieudanym zamachu na Hitlera, który miał miejsce w 1944 roku.

Wilczy Szaniec w latach 1941-44 pełnił funkcję głównej kwatery Hitlera. W leśnym miasteczku pod Kętrzynem oprócz Hitlera mieszkało około 2,5 tysiąca ludzi. Według historyków, to tu decydowano o podbojach nazistowskich Niemiec, tu pojawiały się szaleńcze pomysły i stąd wydawano rozkazy wpływające na losy wielu milionów ludzi.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane