20 C
Olsztyn
wtorek, 6 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sezon grzewczy ruszył pełną parą. Są pierwsze ofiary

WiadomościSezon grzewczy ruszył pełną parą. Są pierwsze ofiary

Wczoraj (07.10.21r.) tuż przed godziną 15:00 szczycieńskiej służby ratunkowe zostały skierowane do jednego z domów jednorodzinnych położonych przy ulicy W. Kętrzyńskiego w Pasymiu, gdzie według zgłoszenia miało dojść do pożaru. Ze wstępnych ustaleń policjantów i strażaków wynika, że w kotłowni budynku przy piecu ogień zajął worki z zawartością plastikowych zakrętek. Następnie ogień rozprzestrzenił się na wiszące nieopodal ubrania i drewniane półki.

reklama


Właściciel budynku, który na początku sam próbował ugasić pożar został przewieziony do szpitala. Na szczęście jego życiu i zdrowiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Mężczyzna wycenił wartość poniesionych strat na kwotę blisko 15 tys. złotych.

Lekceważenie złego stanu technicznego urządzeń grzewczych to prosta droga do tragedii. Zagrożenie pożarowe i ryzyko zatrucia czadem nie bez powodu wzrasta w okresie jesienno – zimowym. Tylko w ostatnich dniach na terenie powiatu szczycieńskiego doszło do dwóch pożarów, których można było uniknąć dzięki właściwemu eksploatowaniu urządzeń grzewczych i odpowiedniemu ich zabezpieczeniu. Szczycieńscy policjanci i strażacy apelują o rozwagę i przypominają, co robić w razie ulatniania się tlenku czadu.

reklama
Nagły pożar sportowego auta na S7


Głównymi źródłami zatruć czadem w budynkach są niesprawne przewody kominowe: wentylacje spalinowe i dymowe. Tlenek węgla, czyli czad jest bezwonny i bezsmakowy, więc trudno go wykryć. Nie bez powodu mówi się, że czad to cichy zabójca! Objawy zatrucia nim to m. in. bóle i zawroty głowy, zmęczenie i senność, duszności i trudność z oddychaniem, czasem nudności. W takich przypadkach najważniejsza jest szybka reakcja i przetransportowanie poszkodowanych w bezpieczne miejsce z dostępem do czystego powietrza i natychmiastowe powiadomienie służb ratunkowych.


Takim zagrożeniom można jednak przeciwdziałać z wyprzedzeniem. Najważniejszy krok to kontrola systemu grzewczego przez uprawnionego specjalistę, a w razie stwierdzenia nieprawidłowości natychmiastowe usunięcie usterek. Warto także rozważyć możliwość zainstalowania czujników tlenku węgla. Ważne jest również, aby regularnie wietrzyć pomieszczenia, pamiętać o mikrowentylacji (szczeliny w oknach i drzwiach) i pod żadnym pozorem nie zasłanianiu kratek wentylacyjnych.

reklama
Pożar w hotelu Galindia. Strażacy z okolicznych miejscowości wspierali akcję gaśniczą


Przypominamy także o zakazie palenia w piecach nieodpowiednimi materiałami. Spalanie śmieci jest nie tylko groźne dla środowiska, ale także może skończyć się dla właściciela budynku postępowaniem mandatowym. Nieprzestrzeganie zakazu spalania odpadów, zgodnie z art. 191 Ustawy o odpadach, podlega karze aresztu albo grzywny.

źródło: KPP Szczytno

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne
Ogłoszenia

Pożar w wieżowcu wywołany przez stary telewizor. Ewakuowano małżeństwo emerytów

Nagły pożar sportowego auta na S7