12 C
Olsztyn
poniedziałek, 20 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Gmach muzeum w Morągu przejdzie kompleksowy remont

WiadomościGmach muzeum w Morągu przejdzie kompleksowy remont

Muzeum w Morągu, jeden z oddziałów regionalnego Muzeum Warmii i Mazur, przejdzie gruntowny remont – poinformował dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Piotr Żuchowski. Na prace remontowo – budowlane zostanie wydanych blisko 5 mln zł, z czego 3,2 mln to środki europejskie.

reklama

„Projekt przewiduje docieplenie ścian, podłogi i dachu, wymianę okien i drzwi na stolarkę energooszczędną, wymianę instalacji c.o. oraz grzejników, kompleksową modernizację instalacji oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne i wszelkie niezbędne prace związane z instalacją elektryczną” – podało Muzeum Warmii i Mazur.

„Ten gmach został odbudowany ze zniszczeń wojennych w czasach gierkowskich. Ciągle są tam awarie, ciągle coś wymaga naprawy. Chcemy to raz, a dobrze wyremontować” – powiedział Żuchowski. Dodał, że w czasie prowadzenia robót (ich rozpoczęcie jest uzależnione od terminów przetargów) muzeum nie będzie zamknięte dla zwiedzających.

reklama

Dyrektor zapowiedział, że po remoncie ulegną zmianie prezentowane w Morągu wystawy. „Chodzi o to, by prezentowane eksponaty osadzić w szerszym kontekście. Jest tam np. znakomita kolekcja malarstwa holenderskiego, warto eksponować nie tylko same obrazy ale też wskazać, skąd one się w tym miejscu wzięły” – wyjaśnił. Dodał, że warto opowiedzieć zwiedzającym o wschodniopruskich siedzibach magnackich, w których często znajdowały się bogate i drogocenne zbiory malarstwa i rzeźby.

W ocenie Żuchowskiego, opowieść taką można zakończyć na zimie 1945 roku, kiedy tereny Prus Wschodnich zajęła Armia Czerwona. „W naszych zbiorach mamy unikatowe dwie +bumagi+ pisane cyrylicą, które dotyczą przejmowania przez czerwonoarmistów majątku w Gubławkach. Ołówkiem żołnierz napisał, co rekwiruje. To jest absolutny unikat, który pokazuje, jak tamten wschodniopruski świat się w 1945 roku kończył” – powiedział dyrektor Muzeum Warmii i Mazur.

reklama

Gmach, w którym mieści się morąskie muzeum przez blisko 400 lat był siedzibą rodową Dohnów, jednego z najznakomitszych rodów wschodniopruskich. W czasie II wojny pałac uległ bardzo znacznemu zniszczeniu i przez wiele lat był ruiną. Muzeum umiejscowiono w nim w latach 80. XX. w.

Obecnie modernizacje i remonty przeprowadzane są w muzeach w Olsztynie (zamek kapituły warmińskiej) oraz Lidzbarku Warmińskim (zamek biskupów warmińskich).

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne