1 C
Olsztyn
sobota, 23 listopada, 2024
reklama

Ból głowy i zaburzenia snu to coraz częstsze objawy nadużywania internetu przez nastolatków

WiadomościBól głowy i zaburzenia snu to coraz częstsze objawy nadużywania internetu przez...

Zmęczenie, zaburzenia snu, ból głowy i oczu to częste problemy, z jakimi mierzą się dzisiaj dzieci i młodzież, którzy nadużywają internetu – wynika z najnowszego badania NASK Nastolatki 3.0. Podczas poprzedniej edycji badania w 2018 roku tych objawów odczuwało mniej nastolatków niż teraz. Przeciętny czas korzystania z internetu w czasie wolnym wynosi teraz ok. 4 godzin i 50 minut, czyli ok. 40 minut więcej niż dwa lata temu, a średni czas tzw. inicjacji internetowej wynosi obecnie 6 lat – oznacza to minimalny spadek w stosunku do wyniku z 2018 roku (6 lat i 8 miesięcy). Jednak korzystanie z internetu na urządzeniach przenośnych jest nadal powszechne.

Podczas całkowitej izolacji w związku z pandemią, dzieci i młodzież przebywały przed monitorem komputera przez większość czasu. Dlatego badanie NASTOLATKI 3.0 przeprowadzone przez NASK Polskiego Instytutu Badawczego, które objęło 1733 uczniów w wieku od 13 do 17 lat i 893 rodziców, zwraca uwagę na problemy związane z zbyt częstym korzystaniem z internetu.

Badanie wykazało również poprawę w niektórych obszarach. Coraz mniej dzieci i młodzieży ogląda patostreamy, ponieważ zmniejszyła się ich deklarowana oglądalność, a dystansowanie się od kontaktów z nieznajomymi do znalezienia w sieci to pozytywne zjawisko.

Ponadto edukacja zdalna sprawiła, że dzieciaki odkryły, że internet nie służy jedynie rozrywce, ale może być skutecznie używany w celu nauki. W końcu ważne jest, aby rodzice i opiekunowie uważnie monitorowali korzystanie z internetu przez swoje dzieci, aby uniknąć fizycznych objawów nadużywania internetu.

Badacze zwracają uwagę, że coraz więcej dziewcząt, szczególnie w wieku ponadpodstawowym, jest uzależnionych od internetu. Trend ten związany jest z popularnością mediów społecznościowych, których algorytmy zapewniają dłuższe pozostawanie przed monitorem w celu przyciągnięcia nastolatków.

Nastolatki potrzebują w pewnym stopniu czasu przed ekranem, ale nie powinien on przekraczać maksymalnej realnej normy. Dlatego ważne jest, aby nauczać dzieci właściwego korzystania z sieci i nie pozostawiać ich bez kontroli.

Źródło: PAP

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane