1 C
Olsztyn
poniedziałek, 30 stycznia, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Zabytkowa rzeźba zarekwirowana na granicy z Rosją trafi do muzeum na Warmii i Mazurach

WiadomościZabytkowa rzeźba zarekwirowana na granicy z Rosją trafi do muzeum na Warmii...

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przekaże we wtorek do muzeum w Kętrzynie rzeźbę z brązu „Wojownik” wykonaną przez belgijskiego artystę Artura Puyta. Rzeźbę w 2013 roku zarekwirowano Rosjaninowi, który nielegalnie chciał ją przewieźć przez granicę. Osiem lat trwały formalności, by zabytek trafił do muzeum.

reklama

W 2013 roku na jednym z przejść granicznych z obwodem kaliningradzkim (dziś już nikt nie potrafi wskazać, którym) celnicy wypatrzyli w bagażu Rosjanina rzeźbę z brązu. Przedstawiała biegnącego, wąsatego i bosego wojownika, który w jednej ręce trzyma dzidę, a w drugiej tarczę. Głowę wojownika chroni hełm, na biodrach ma przepaskę. Figura wojownika jest zamocowana na prostokątnej podstawie.

– Autorem rzeźby, wskazał to biegły, jest artysta belgijski Artur Puyt, który żył w latach 1873-1955. Biegły stwierdził, że rzeźba jest klasy muzealnej o wysokim poziomie artystycznym – poinformowała rzecznik prasowa olsztyńskiej KAS Marta Rosiak.

reklama

Po latach od przejęcia rzeźby nikt nie jest w stanie powiedzieć, skąd Rosjanin miał rzeźbę wojownika. – Nie miał pozwolenia na wywóz za granicę zabytku i dlatego rzeźba została mu odebrana – podała Rosiak i przyznała, że od 2013 roku trwały postępowania zmierzające do tego, by w efekcie rzeźba trafiła do muzeum.

– Najpierw sprawą zajmowały się sądy, które orzekały o przepadku rzeźby na rzecz skarbu państwa. Następnie prosiliśmy konserwatora zabytków i rzeczoznawcę o jej ocenę i wskazanie miejsca, gdzie możemy ją przekazać. W efekcie po kilku latach rzeźba trafi do muzeum w Kętrzynie – podała Rosiak.

reklama

W ostatnim czasie celnicy przekazali muzeum kolekcję przedwojennych książek, które przed laty także zostały zarekwirowane na polsko-rosyjskiej granicy. Także w przypadku tych zabytków batalia o ich przekazanie do muzeum trwała kilka lat.

Źródło: PAP, fot. PAP/Tomasz Waszczuk

reklama
reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Popularne