-3 C
Olsztyn
wtorek, 19 marca, 2024
reklama

Dlaczego nad miastem latały myśliwce? Tego mogłeś nie wiedzieć o wojsku w Olsztynie

WiadomościDlaczego nad miastem latały myśliwce? Tego mogłeś nie wiedzieć o wojsku w...

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana w miniony weekend obchodziła 102. rocznicę utworzenia. Nad Olsztynem wiele razy przelatywały myśliwce i helikoptery bojowe. Pomorska jest tylko z nazwy. Jej siedziba jest w Olsztynie.

reklama

Historia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej sięga początku XX wieku i wiąże się z tworzeniem w roku 1919 regularnych jednostek armii powstania wielkopolskiego. Obecnie w skład 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9.Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Brygada Zmechanizowana, 20. Brygada Zmechanizowana, 11. Pułk Artylerii, 15. Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. 16 Dywizja Zmechanizowana przyjęła imię Króla Kazimierza Jagiellończyka oraz nazwę wyróżniającą „Pomorska”. Od 2 grudnia 2019 roku Dowództwo 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej stacjonuje w Olsztynie.

102. rocznica powstania 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Uroczystości związane z 102. rocznicą utworzenia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęły się 14 września 2021 roku Galą wręczenia honorowej statuetki Dowódcy 16. Dywizji Zmechanizowanej „HUSARZ”.

Wielka Gala wręczenia Husarzy 16 Dywizja Zmechanizowana.💪Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw….

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Tuesday, September 14, 2021
reklama

15 września na Placu Solidarności w Olsztynie odbył się pokaz Musztry Paradnej oraz przegląd pododdziałów. Tego dnia można było dowiedzieć się, w jaki sposób można dołączyć do szeregów 16. Dywizji Zmechanizowanej. Dodatkową atrakcją była możliwość zjedzenia przepysznej grochówki wojskowej.

Dzisiaj w ramach obchodów Święta 16 Dywizja Zmechanizowana pododdziały jednostek wojskowych dywizji zaprezentowały pokaz…

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Wednesday, September 15, 2021

Fotorelacja z pokazu sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu jednostek 16 Dywizja Zmechanizowana. Ponadto wystawiono…

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Wednesday, September 15, 2021

Kolejnego dnia, 16 września, w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej odbył się koncert, który również był idealną okazją do świętowania rocznicy 16. Dywizji Zmechanizowanej. Wieczorem w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie odbyła się msza święta w intencji żołnierzy i pracowników 16. Dywizji Zmechanizowanej, po czym żołnierze przeszli na Plac Konsulatu Polskiego, gdzie miejsce miał Uroczysty Capstrzyk.

Koncert w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej był kolejną okazją do celebrowania Święta 16 Dywizja Zmechanizowana….

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Wednesday, September 15, 2021

Wyjątkowy wieczór w ramach obchodzonego Święta 16 Dywizja Zmechanizowana. Uroczysty capstrzyk na Placu Konsulatu…

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Thursday, September 16, 2021

Uroczysty capstrzyk 16 Dywizja Zmechanizowana na Placu Konsulatu w Olsztynie.———————————————————————–Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojsko Polskie Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Thursday, September 16, 2021

Uroczysty apel z okazji 102. rocznicy sformowania 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej odbył się w niedzielę 19 września, w kompleksie wojskowym w Olsztynie.

reklama

Po złożeniu meldunku ministrowi Obrony Narodowej przez dowódcę 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, podniesieniu na maszt flagi państwowej i odśpiewaniu hymnu państwowego, odbyła się uroczystość zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Zgromadzonych gości: Ministra Obrony Narodowej Pana Mariusza Błaszczaka, parlamentarzystów, zastępcę Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Stanisława Czosnka oraz przedstawicieli władz wojewódzkich i samorządowych z wojewodą warmińsko-mazurskim Arturem Chojeckim i wojewodą pomorskim Dariuszem Drelichem, a także przedstawicieli sił sojuszniczych przywitał gen. dyw. Krzysztof Radomski.

W trakcie uroczystości zaprezentowano pokaz musztry paradnej, odbyła się także defilada na pojazdach oraz przelot samolotów MiG-29 i F-16 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz śmigłowców Mi-24 z 1.Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych. Na zakończenie oficjalnej części uroczystości odbyła się defilada z udziałem pocztów sztandarowych i pododdziałów honorowych jednostek wojskowych 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz służb mundurowych policji i straży pożarnej, po której swoje umiejętności w desantowaniu na linach zaprezentowali żołnierze z 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.

Święto 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 14 września i związane jest z tradycjami bojowymi 16. Pomorskiej Dywizji Piechoty. 14 września nawiązuje do dnia, który został okupiony krwią poległych żołnierzy 16 Dywizji Piechoty w walce o Łowicz w 1939 roku. Decyzją Ministra Obrony Narodowej Nr 79 z dnia 24 września 1992r. 16 Dywizja Zmechanizowana przejęła dziedzictwo i z honorem kultywuje tradycje:
a) 4 Dywizji Strzelców Wielkopolskich 1919
b) Pomorskiej Dywizji Strzelców 1919-1920
c) 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty 1920-1939
d) 16 Pomorskiej Brygady Piechoty 1944-1947

16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana świętuje 102. rocznicę powstaniaMinister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak wziął…

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Sunday, September 19, 2021

Najnowsza historia 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej

Wraz z upływem lat i wydarzeniami, które miały miejsce po utworzeniu jednostki w 1919 roku, była ona przekształcana. Przez jakiś czas nazywała się 16. Pomorską Dywizją Piechoty, następnie przeformowano ją na 16. Dywizję Pancerną.

Rok 1989 był rokiem przełomowym. Zapoczątkowane zmiany ustrojowe stały się początkiem restrukturyzacji Sił Zbrojnych RP. Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej. 16. Dywizję Pancerną przeformowano na 16. Dywizję Zmechanizowaną, którą została już do dziś.

24 października 2017 roku Dowództwo 16 Dywizji Zmechanizowanej po 69 latach zostało przeniesione do miejscowości Białobrzegi pod Warszawą. Od 2019 roku stacjonuje w Olsztynie.

Dowództwo i wartości dywizji

Obecnym dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej jest gen. dyw. Krzysztof Radomski, który karierę wojskową rozpoczął już w 1988 roku.

Dlaczego nad miastem latały myśliwce? Tego mogłeś nie wiedzieć o wojsku w Olsztynie wojsko Wiadomości, Olsztyn

Jego zastępcą jest płk Wojciech Ziółkowski, który przygodę z wojskiem rozpoczął w 1989 roku.

Dlaczego nad miastem latały myśliwce? Tego mogłeś nie wiedzieć o wojsku w Olsztynie wojsko Wiadomości, Olsztyn

W tym samym roku do wojska dołączył zastępca szefa sztabu ds. operacyjnych płk Tomasz Biedziak.

Wartości wyznawane przez 16. Pomorską Dywizję Zmechanizowaną to:

1.Honor i Ojczyzna
2.Mniej słów więcej czynów
3.Procedury i pomysłowość
4.Efektywność a nie efektowność
5.Konsekwencja i realizm.

Strategią jej działania jest:

1.Kultura gotowości bojowej – terminowość, rzetelność, fachowość, sprawność sprzętu i ukompletowanie zapasami.
2.Szkolenie – dążenie do mistrzostwa w każdej dziedzinie, pomoc tym, którzy odstają, zapewnienie warunków do szkolenia.
3.Komunikacja interpersonalna – zasady: ,,walk and talk”, polityka ,,otwartych drzwi”, ,,nie ma głupich pytań”.
4.Zachęcanie, motywowanie inspirowanie do wysiłku intelektualnego i zaangażowania w służbę w każdych warunkach.

Budowa płotu na granicy

Żołnierze 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej od wielu dni zajmują się budową płotu na granicy z Białorusią.

– Prace wykonywane są w niezwykle szybkim tempie i z wielką precyzją, w efekcie czego płot, który powstaje na granicy jest solidny i zdolny do powstrzymania napływu nielegalnych migrantów do Polski – czytamy w poście.

Żołnierze #16DZ we współpracy z #1pułksaperów od kilku dni realizują niezwykle istotne zadanie, budując ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej. Pracę wykonywane są w niezwykle szybkim tempie i z wielką precyzją, w efekcie czego płot, który powstaje na granicy jest solidny i zdolny do powstrzymania napływu nielegalnych migrantów do Polski‼👏Ministerstwo Obrony Narodowej Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojsko Polskie

Posted by 16 Dywizja Zmechanizowana on Tuesday, August 31, 2021

Siedem jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej

15. Giżycka Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego została sformowana w 1994 roku, w garnizonie Giżycko, na bazie 2. Pułku Zmechanizowanego ze składu 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej. Brygadę włączono do 15. Warmińsko-Mazurskiej Dywizji Zmechanizowanej im. Króla Władysława Jagiełły. Na uzbrojeniu jednostki znajdują się m. in. moździerze samobieżne Rak.

W 15 GBZ cyklicznie realizowane są kursy wchodzące w skład tzw. „Kwartetu Kursowego”, czyli kursów ogólnowojskowych, podstawowych takich jak: Spartan, Navigator, Tactical Medic i Warrior. Kursy te przeznaczone są dla wszystkich żołnierzy o różnych specjalnościach i mają na celu doskonalenie indywidualnego rzemiosła oraz zespołowego działania w zakresie prowadzenia ognia w bliskim kontakcie, wyrobienia nawyków szybkiej reakcji na zagrożenia, podejmowania decyzji pod presją oraz działanie w stresie. Obok kursów podstawowych realizowane są również kursy specjalistyczne takie jak Harpun, Posejdon i Pretorian dla żołnierzy pododdziałów rozpoznawczych, strzelców wyborowych czy ochrony.

9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego została sformowana 28 września 1994 roku. Jej miejscem stacjonowania jest garnizon Braniewo. Brygada stanowi o sile północno-wschodniej flanki Polski, a jej żołnierze od kilku zmian naprzemiennie z 15 Brygadą Zmechanizowaną są podstawą tworzenia PKW Łotwa.

W 1994 roku na bazie 75 Ośrodka Materiałowo – Technicznego została sformowana 20. Brygada Zmechanizowana. Przyjmując 15 lipca 1995 roku dziedzictwo tradycji tych formacji Wojska Polskiego 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego stała się spadkobierczynią czynu zbrojnego i bohaterstwa poprzedników walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, w obronie niepodległości we wrześniu 1939 roku i w formacjach konspiracyjnych.

11. Mazurski Pułk Artylerii im. gen. Józefa Bema w Węgorzewie powstał w wyniku przeformowania 1. Mazurskiej Brygady Artylerii w Pułk. W skład Pułku weszła część sprzętu i kadra z rozformowanego 1. Ciechanowskiego Pułku Artylerii oraz 14. dywizjonu artylerii przeciwpancernej z Suwałk. Minister Obrony Narodowej w rozporządzeniu nr 85 z dnia 16 marca 2011 r., ustanowił doroczne święto 11. Pułku Artylerii w dniu 3 września.

15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy dziedziczy i z honorem kontynuuje tradycje bojowe 15 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, który powstał w maju 1944r. w ramach formowanej w rejonie SUM 1 Dywizji Artylerii Przeciwlotniczej. Żołnierze 15. Pułku Przeciwlotniczego brali czynny udział w misjach pokojowych i stabilizacyjnych w Iraku, Afganistanie, Czadzie i Kosowie nie szczędząc własnej krwi, ani życia.

16. Pułk Logistyczny to spadkobierca 16 Żuławskiego Batalionu Remontowego. Jego miejscem stacjonowania jest garnizon Elbląg. Do najważniejszych zadań pułku należy konserwacja oraz naprawa sprzętu znajdującego się na wyposażeniu 16 Dywizji Zmechanizowanej. W łańcuchu zabezpieczenia logistycznego Sił Zbrojnych jest jednostką realizującą zadania w obszarze logistyki na poziomie II taktycznym.

Rolą 9. Batalionu Dowodzenia w Olsztynie jest przede wszystkim rozwinięcie i eksploatacja mobilno – stacjonarnych stanowisk dowodzenia 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto ich zabezpieczenie pod względem bojowym i logistycznym. Ten batalion tworzą 3 pododdziały łączności: kompania logistyczna, kompania ochrony i regulacji ruchu, a także Wojskowa Stacja Pocztowa.

Źródło: 16DZ

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
lorek
22 września 2021 06:53

zabawa w wojsko

Polecane
Ogłoszenia