7 C
Olsztyn
wtorek, 5 listopada, 2024
reklama

Badanie: o 1/3 wzrosła w pandemii liczba faktur przekazywanych do odzyskania

KrajBadanie: o 1/3 wzrosła w pandemii liczba faktur przekazywanych do odzyskania

Liczba faktur przekazywanych do odzyskania zwiększyła się o jedną trzecią od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia 2021 roku, a średni okres przeterminowania faktur skrócił się z 222 do 180 dni – wynika z danych Kaczmarski Inkasso, partnera Krajowego Rejestru Długów. To oznacza, że przedsiębiorcy starają się odzyskać gotówkę potrzebną na bieżące wydatki (w tym na pensje pracowników, podatki i raty kredytów) oraz na inwestycje (maszyny, powierzchnie magazynowe i systemy IT). Warto też zauważyć, że zauważono wzrost wartości faktur przekazywanych do odzyskania, który wyniósł jedną trzecią od sierpnia ubiegłego roku do sierpnia 2021 roku.

Jak powiedział Jakub Kostecki, prezes Kaczmarski Inkasso, każda przeterminowana faktura zmniejsza płynność finansową przedsiębiorstwa, a w pandemicznych warunkach gospodarczych jest to szczególnie odczuwalne. W związku z tym, coraz więcej firm decyduje się na wynajęcie zewnętrznej firmy windykacyjnej, a według badania “Relacje między kontrahentami po zleceniu windykacji” przeprowadzonego przez Instytut Mands dla Kaczmarski Inkaso, niemal 40 proc. przedsiębiorców, którzy to zrobili, nie doświadczyło nieprzyjaznego odzewu ze strony kontrahentów, a co piąty odczuł poprawę stosunków. Badanie wykazało również, że jedna trzecia firm stwierdziła, że zauważyła wzrost liczby faktur, które partnerzy biznesowi opłacają w terminie w wyniku takiej interwencji. Ponadto, 73 proc. małych i średnich przedsiębiorstw uważa, że firmy korzystające z profesjonalnej windykacji są postrzegane jako “wiarygodne i odpowiedzialnie traktują zapłatę za swoją pracę”.

Jak zwrócił uwagę Kostecki, brak spójnych procedur i jasnych wytycznych wobec niepłacących kontrahentów daje dłużnikom sygnał, że skoro nie ma określonego postępowania wobec takich partnerów, “to może uda się w ogóle nie zapłacić”. Obecnie zaległości JDG-ów wynoszą 6,2 mld zł, ale sama pełnomocnictwo oczekuje na zapłatę od wierzycieli w wysokości 815 mln zł.

Źródło: PAP

reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane