-3 C
Olsztyn
niedziela, 5 lutego, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Sąd okręgowy prawomocnie nakazał przywrócenie do orzekania sędziego Juszczyszyna

OlsztynSąd okręgowy prawomocnie nakazał przywrócenie do orzekania sędziego Juszczyszyna

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie zawieszonego sędziego Pawła Juszczyszyna do wykonywania wszystkich praw i obowiązków służbowych. Wyrok jest prawomocny, a apelacje bydgoskiej prokuratury oraz olsztyńskiego sądu zostały oddalone.

reklama

Olsztyński sędzia Paweł Juszczyn został 4 lutego 2020 r. zawieszony w czynnościach przez ówczesną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Wystąpił on z pozwem przeciwko swojemu pracodawcy – Sądowi Rejonowemu w Olsztynie o przywrócenie do pracy, do orzekania. W pierwszej instancji sprawę rozpatrywał Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w Bydgoszczy. Sąd ten orzekł, że sędziemu Juszczynowi przysługują wszelkie prawa i obowiązki służbowe wynikające z powołania do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Rejonowego w Olsztynie, a uchwała Izby Dyscyplinarnej SN pozostaje bez wpływu na jego prawa i obowiązki. Nakazał Sądowi Rejonowemu w Olsztynie dopuszczenie sędziego do wykonywania tych wszystkich praw i obowiązków służbowych, a w szczególności do pełnienia funkcji orzeczniczej.

Od tego wyroku apelacje złożyły bydgoska prokuratura oraz Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Sędzia, który od dwóch lat nie może stawić się w sądzie, przeszedł na emeryturę
reklama

Rzecznik prasowa Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Sylwia Suska-Obidowska poinformowała w czwartek, że wyrokiem z 21 września sąd ten oddalił apelacje pozwanego Sądu Rejonowego w Olsztynie i prokuratora Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe. W zakresie dotyczącym orzeczenia o dopuszczeniu do wykonywania wszystkich praw i obowiązków przez sędziego Juszczyszyna wyrok pierwszej instancji został utrzymany. Orzeczenie Sądu Okręgowego w Bydgoszczy jest prawomocne.

Nie udało się uzyskać komentarza prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie, sędziego Macieja Nawackiego.

reklama

Sędzia Nawacki powiedział portalowi wpolityce.pl, który jako pierwszy poinformował w czwartek o wyroku bydgoskiego sądu, że złoży od tego wyroku kasację do Sądu Najwyższego. „Wystąpię też o wyłączenie wszystkich sędziów SN, którzy brali udział w łamaniu konstytucji, w uchwale trzech Izb SN ze stycznia 2020 roku. Nie gwarantują oni bezstronności” – ocenił sędzia Nawacki.

Sędzia Juszczyszyn został prawomocnie zawieszony w czynnościach przez Izbę Dyscyplinarną SN w związku z prowadzonym wobec niego postępowaniem dyscyplinarnym. Został odsunięty od orzekania, ponieważ rozpatrując apelację w sprawie cywilnej, uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez obecną Krajową Radę Sądownictwa był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do KRS.

Finał głośnej sprawy „komornika, który zajął ciągnik za długi sąsiada”. Sukces kancelarii z Olsztyna

W maju tego roku Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego – w jednoosobowym składzie prezesa Adama Rocha – uchyliła zawieszenie w czynnościach służbowych sędziego Juszczyszyna. „Przesądzającym argumentem za uchyleniem (zawieszenia) okazała się długotrwałość stosowania tego środka” – uznał SN.

Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie i członek Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Maciej Nawacki przekazał wówczas dziennikarzom, że sędzia Juszczyszyn wrócił do pracy. Został jednak przeniesiony do wydziału rodzinnego (a orzekał przed zawieszeniem w wydziale cywilnym) i wysłany na zaległy urlop.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama

4 KOMENTARZY

4 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Temida
23 września 2022 16:52

Ło matko znowu ten celebryta powinien poczekać do przyszłego roku do wyborów koledzy na pewno by jakieś miejsce na liście załatwili

yt
23 września 2022 17:33

znow bedzie okradal ludzi?

Popularne

Sędzia, który od dwóch lat nie może stawić się w sądzie, przeszedł na emeryturę