fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Olsztyn. IPN zaprezentował wystawę o kardynale Stefanie Wyszyńskim

reklama

Wystawę pokazującą życie i działalność kardynała Stefana Wyszyńskiego otwarto w czwartek w Olsztynie. Prymas Tysiąclecia związany był także z regionem Warmii i Mazur. W Stoczku Klasztornym, gdzie był internowany, jest jego izba pamięci.

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, otwierając wystawę IPN, powiedział, że „kardynał Stefan Wyszyński to postać pomnikowa, ale jednocześnie z krwi i kości”.

„To człowiek, o którym powiedzieć, że był autorytetem dla Polaków i przywódcą religijnym, to powiedzieć zdecydowanie za mało. Określany mianem Prymasa Tysiąclecia pełnił funkcję interreksa – przywódcy narodu. To człowiek, które swe decyzje okupił internowaniem i cierpieniem w ostatnim okresie swego życia. Uczynił milowe kroki. Słynne słowa: +non possumus+ czy śluby jasnogórskie” – podkreślił wojewoda Chojecki.

reklama

Naczelnik delegatury olsztyńskiej IPN dr Piotr Warot powiedział, że kardynał Stefan Wyszyński odegrał znaczącą rolę, gdy po wojnie ziemie północne i zachodnie zostały włączone do Polski.

„Musimy pamiętać, że po II wojnie światowej, gdy zostały dołączone do Polski Ziemie Odzyskane, to właśnie dzięki prymasowi Wyszyńskiego te tereny zdołaliśmy szybko zunifikować i złączyć z resztą kraju. Prymas przypominał, że to są ziemie polskie, że jesteśmy na terenach ojczyźnianych i musimy te ziemie kochać, musimy tu pracować i polonizować” – wskazał dr Warot.

Prymas Wyszyński był związany z Warmią i Mazurami. Władze PRL więziły go w Stoczku Klasztornym w latach 1953-1954. Obecnie w tamtejszym klasztorze jest izba muzealna mu poświęcona. W Gietrzwałdzie w sanktuarium maryjnym koronował 10 września 1967 r. obraz Matki Bożej Gietrzwałdzkiej przy współudziale metropolity krakowskiego kardynała Karola Wojtyły i bpa warmińskiego Józefa Drzazgi.

12 września odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej.

Rzecznik kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. Marcin Sawicki przekazał, że z racji obostrzeń pandemicznych z archidiecezji warmińskiej w beatyfikacji weźmie udział tylko delegacja składająca się z 12 kapłanów wraz z biskupami, a także z 54 osób świeckich reprezentujących różne wspólnoty i stowarzyszenia.

„Ci wszyscy, którzy w przestrzeni sakralnej i we wspólnocie będą chcieli obejrzeć uroczystość, będą mieli taką możliwość w Olsztynie (Pieczewo) w kościele bł. Franciszki Siedliskiej, gdzie zostanie postawiony telebim. Transmisja z beatyfikacji zostanie poprzedzona mszą św. w olsztyńskim kościele bł. Franciszki Siedliskiej o godz. 11.30″– podał.

W przyszłości będzie to sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie znajdować się będą jego relikwie. Drugim miejsce w archidiecezji warmińskiej z relikwiami przyszłego błogosławionego będzie Stoczek Klasztorny. 

🆕 W Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Miasto Olsztyn razem z Paweł Warot, Jerzy Małecki otworzyliśmy dzisiaj…

Posted by Artur Chojecki Wojewoda Warmińsko-Mazurski on Thursday, September 9, 2021

źródło: PAP

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze