fbpx
7 C
Olsztyn
wtorek, 21 września, 2021
reklama

Sposoby na niższe składki ubezpieczenia OC

reklama

Niewiele osób lubi przepłacać zwłaszcza, jeśli z tyłu głowy pojawia się świadomość, że da się zaoszczędzić. Sposobów na zachowanie części danej kwoty jest wiele: krótsze kąpiele, rezygnacja z obiadu w restauracji, przemyślane zakupy spożywcze i ograniczenie nabywania nowych ubrań. Są jednak także możliwości nabywania usług niezbędnych, obowiązkowych, lecz w niższych cenach. Jak to zrobić? Jakie są sposoby na obniżenie składek ubezpieczenia OC? 

OC dla młodego kierowcy- dobra rada

Wysokość składki ubezpieczenia OC jest zależna od  wielu czynników, np. historii pojazdu, jego marki, wieku, pojemności silnika. Nie zawsze najnowszy samochód oznacza najwyższą składkę. Może to utrudnić młodym kierowcom wkroczenie w kolejny etap w życiu. Utrzymanie pojazdu wraz z koniecznością tankowania to nie lada wydatek. Dodatkowo składka OC może być sporym wydatkiem. Warto więc pomyśleć o współwłasności pojazdu. Tu częstą praktyką jest dzielenie praw do ruchomości z rodzicem lub innym członkiem rodziny. Wypracowane przez lata bezkolizyjnej jazdy zniżki są uwzględniane również w procesie wyceny OC dla kolejnego pojazdu. Zniżki mogą wynieść nawet do kilkudziesięciu procent, a to miła informacja, gdy w grę wchodzą spore sumy pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że spowodowanie wypadku wiąże się z utratą zniżek dla wszystkich właścicieli polisy. 

Jak obniżyć wysokość składki OC?

reklama

Ilość rat opłaty składek na ubezpieczenie OC również ma znaczenie. Płatność ta jest często dzielona na dwie części, jednak korzystniejszym finansowo jest pokrycie całej sumy w jednej transakcji. Wspomniane wcześniej zniżki dotyczą wszystkich ubezpieczonych. Oznacza to, że bezpieczna jazda przez lata może samoistnie wygenerować obniżenie ceny polisy OC. Strona Centrum Twoich Ubezpieczeń zawiera wiele ciekawostek dotyczących ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej.

Nawiązanie współpracy z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym w odniesieniu do kilku polis daje dobry argument do negocjacji stawki składek OC. 

Kara za nieaktualne OC 

Kara za nieposiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest uzależniona od tego, jak długi jest okres od wygaśnięcia ostatniej polisy. Dla samochodów osobowych: od 1 do 3 dni trzeba się spodziewać dodatkowego wydatku w wysokości 1120 zł, od 4 do 14 dni – 2800 zł, a zwłoka w wykupieniu nowej polisy przekraczająca 2 tygodnie kosztuje właściciela pojazdu 5600 zł. Wysokość zobowiązań w tych przypadkach ma zachęcić kierowców do regularnych opłat składek ubezpieczenia OC. 

reklama
reklama

Polecane

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama