Olsztyn
czwartek, 2 maja, 2024

Olsztyńscy szabliści z sukcesem na turnieju o Puchar Polski

WiadomościOlsztyńscy szabliści z sukcesem na turnieju o Puchar Polski

W zeszłą sobotę w Koninie odbył się I Puchar Polski juniorów w szabli. Pojawili się tam również szabliści z Olsztyna, którzy awansowali do fazy pucharowej turnieju.

4 września 2021 roku w Koninie odbył się I Puchar Polski juniorów w szabli. To pierwsze zawody w nowym szermierczym sezonie sportowym 2021/2022. – Początek sezonu okazał się dla nas bardzo udany. Mimo tego, że nasi szabliści są w młodszej kategorii wiekowej, doskonale poradzili sobie na turniejowych planszach – uważa prezes i trener UKS Hajduczek Olsztyn, Adam Sobczyk. Świadczą o tym wyniki – 3. miejsce wywalczone przez Oskara Kusaka i 6. lokata Anieli Kozłowskiej, a wszyscy startujący zawodnicy Hajduczka awansowali do fazy pucharowej turnieju.

Mężczyźni na pierwszy rzut

W sumie w Koninie wystartowało 127 zawodników. Pierwsi rywalizację rozpoczęli mężczyźni, w tym szabliści UKS Hajduczek Olsztyn: Oskar Kusak, Paweł Zastawny, Krzysztof Dowgierd i Łukasz Kowalczyk. Pewnie awansowali do fazy pucharowej. Kowalczyk przegrał swój pierwszy pojedynek z Tytusem Schkeiferem (AZS AWF Warszawa) 15:14. Zastawny pokonał Adama Pałczyńskiego (AZS Poznań) 15:8, przegrywając kolejną walkę z Bartoszem Markerem (TMS Zagłębie Sosnowiec) 12:15. Dowgierd wygrał z Wojciechem Biedachem (Akademia Szermierki Lublin) 15:12, by w kolejnym starciu ulec Kacprowi Nowinowskiemu (KKSZ Konin) 8:15.

Oskar Kusak w drodze do półfinału pokonał kolejno: Antoniego Flaszaka (AZS Poznań) 15:5, Konstantego Kutka (MUKS Victor warszawa) 15:11, Benedykta Denkiewicza (UKS Szabla Ząbki) 15:8. W ćwierćfinale po wyrównanej walce pokonał Kajetana Moczydłowskiego (MUKS Victor Warszawa) 15:14. W półfinale musiał uznać wyższość dużo starszego Olafa Stasiak (KKSZ Konin), przegrywając walkę 8:15.

Dobry początek sezonu

W rywalizacji kobiet wystartowały trzy szablistki z UKS Hajduczek Olsztyn: Aniela Kozłowska, Elżbieta Mejłun i Marta Rozmus. W fazie grupowej wywalczyły awans do play off. Rozmus przegrała swoją pierwszą walkę pucharową z Martą Laskowską (UKS Szabla Ząbki) 3:15. Mełjun pokonała Zofię Cewe (KS Karabela) 15:14, by w kolejnej ulec Karolinie Hofman (TMS Zagłębie Sosnowiec) 3:15. Aniela Kozłowska po komplecie zwycięstw w fazie grupowej awansowała bezpośrednio do drugiej fazy play off. W pierwszym pojedynku pokonała Inez Graupen (KKSZ Konin) 15:0, w drugim Zofię Pieniążek (TMS Zagłębie Sosnowiec) 15:3. W ćwierćfinale pucharu Polski spotkała się z dużo starszą zawodniczą, Julią Cieślar (Zagłębiowski Klub Szermierczy), przegrywając 4:15.

Bardzo dobry początek sezonu – uśmiecha się Aniela Kozłowska, którą wspiera olsztyńska firma Sprint SA. – To mój najlepszy wynik w tej kategorii wiekowej. Po świętowaniu trzeba wracać na plansze. Przecież to dopiero początek sezonu. Przed nami za dwa tygodnie ważny start, bo w naszej kategorii wiekowej – wyjaśnia szablistka.

Co ważne, UKS Hajduczek Olsztyn otrzymał darowiznę z Fundacji Orlen, dzięki której najlepsi szabliści mogą być objęci szkoleniem sportowym obejmującym nie tylko treningi techniczne szermierki.

– Do sztabu szkoleniowego dołączył bardzo doświadczony trener przygotowania motorycznego i fizjoterapeuta Szymon Urbanowski. Jednak nie będziemy skupiać się jedynie na sferze rozwoju fizycznego. Dzięki darowiźnie nasi zawodnicy rozpoczynają pracę mentalną. Zajmie się tym psycholog sportu klasy mistrzowskiej Dariusz Nowicki – wyjaśnia trener prowadzący Adam Sęczek. Jest to o tyle ważne, że w tym sezonie trójka szablistów z UKS Hajduczek ma szanse wywalczenia kwalifikacji na Mistrzostwa Europy i świata. – Poza tym mamy szanse medalowe na mistrzostwach Polski. By zrealizować marzenia naszych młodych szablistów, potrzebny jest systematyczny, spokojny trening. Poszerzenie grupy szkoleniowej na pewno przyczyni się do tego – dodaje trener.

Fundacja Orlen przekazała darowiznę na realizację projektu „Szkolenie szablistów UKS Hajduczek Olsztyn przygotowujące do Mistrzostw Polski, Europy i Świata”. – Myślę, że to dla nas ogromna szansa. Po latach treningów wiem, jak ważny jest każdy element, żeby się odpowiednio rozwijać. W szermierce musi zgrać się ciało z duchem, bardzo ważna jest umiejętność utrzymania koncentracji przez dłuższy czas. Błyskawicznie analizujesz przeciwnika i w ciągu mgnienia oka musisz zareagować. Piękny sport – uśmiecha się Aniela Kozłowska i zachęca do podjęcia treningów w UKS Hajduczek Olsztyn.

Źródło: Fundacja Liderzy Sportu

Polecamy: Sposoby na niższe składki ubezpieczenia OC