fbpx
10 C
Olsztyn
środa, 20 października, 2021
reklama

Najwięcej w te wakacje osób utonęło na Warmii i Mazurach

reklama

Aż 168 osób utonęło w czasie tegorocznych wakacji; w zdecydowanej większości to mężczyźni – poinformowało w środę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Najwięcej utonięć zanotowano w województwie warmińsko-mazurskim.

Ze statystyk Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wynika, że w wakacje utonęło 168 osób. Najwięcej utonięć zanotowano na Warmii i Mazurach, zaś najniebezpieczniejszym miejscem rekreacji były jeziora, na których życie straciła co trzecia osoba. Od 1 kwietnia do 31 sierpnia Komenda Główna Policji zanotowała ogółem 286 zgonów w wyniku utonięcia.

Województwa z największą liczbą utonięć to: warmińsko-mazurskie (12,6 proc.), mazowieckie i dolnośląskie (po 9,8 proc.) oraz pomorskie (8,4 proc.). Z kolei najmniej utonięć zanotowano w województwach: podkarpackim i świętokrzyskim (po 2,1 proc.) oraz opolskim (2,8 proc.). Ofiarami utonięć byli głównie mężczyźni (91 proc.). Najmniej ofiar zanotowano wśród dzieci i młodzieży, a najwięcej wśród osób powyżej 60. roku życia.

reklama

Z kolei najniebezpieczniejszymi miejscami do kąpieli były jeziora (32,9 proc.), rzeki (16,1 proc.) oraz stawy (12,6 proc.).

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, żeby pływać tylko w wyznaczonych miejscach, nigdy nie wchodzić do wody po alkoholu lub środkach odurzających, a także, aby wkładać kapok, będąc na łódce, kajaku bądź rowerze wodnym.

RCB przestrzega, by nie skakać do wody w nieznanych miejscach, nie wbiegać rozgrzanym do wody, nie wypływać na materacu daleko od brzegu, nie wchodzić do wody bezpośrednio po posiłku, a także stosować się do poleceń ratownika.

Źródło: PAP

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze