3 C
Olsztyn
niedziela, 3 marca, 2024
reklama

Na Warmii i Mazurach aktywowano prawie sto tysięcy bonów turystycznych. Kto może je otrzymać?

WiadomościNa Warmii i Mazurach aktywowano prawie sto tysięcy bonów turystycznych. Kto może...

Blisko 3 miliony Polaków aktywowało bon turystyczny o łącznej wartości 2,6 miliarda złotych w całym kraju. Na Warmii i Mazurach mieszkańcy aktywowali niemal 97 tysięcy bonów o wartości niemal 49 milionów złotych, z czego 40 tysięcy bonów zostało już całkowicie wykorzystanych, a pozostałe 54 tysiące pozostaje jeszcze nieaktywnych. Bony są ważne do 31 marca 2022 r. i nie podlegają wymianie na gotówkę ani na jakiekolwiek inne środki płatnicze.

reklama

Obecnie bony turystyczne są przyjmowane przez 28 tysięcy przedsiębiorców i organizacji pożytku publicznego, świadczących usługi hotelarskie lub oferujących imprezy turystyczne w Polsce.

Kto może otrzymać bon?

Bon turystyczny jest przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu “Rodzina 500 plus”, a także na dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą, co powoduje, że nie przysługuje im 500+. Dla każdego dziecka przypada jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością potwierdzoną odpowiednim orzeczeniem rodzice mogą otrzymać dodatkowy bon, również o wartości 500 złotych. Bony turystyczne są ważne do 31 marca 2022 r. i nie podlegają wymianie na gotówkę ani na jakikolwiek inny środek płatniczy.

reklama

“Prawie 3 miliony Polaków aktywowało już bony turystyczne na kwotę około 2,6 miliarda złotych. Jednocześnie ZUS przekazał podmiotom turystycznym płatnością bonem na łączną kwotę 1,7 miliarda złotych. Wykorzystanie bonu znacznie przyspieszyło w okresie wakacyjnym” – powiedziała Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Jak zrealizować bon turystyczny?

Aby skorzystać z bonu turystycznego, rodzic dziecka do 18. roku życia powinien aktywować go na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, uzupełniając swoje dane kontaktowe i aktywując bon. Po aktywacji rodzic otrzyma specjalny kod, który należy przekazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności bonem. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym w SMS.

Profil na PUE ZUS można założyć przy użyciu Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej. Więcej informacji na temat aktywacji bonu i założenia profilu na PUE można znaleźć na stronie internetowej ZUS lub poprzez infolinię ZUS (22 11-22-111).

reklama

Ważne, aby osoba, która otrzymała “Rodzinę 500 plus” starała się o bon turystyczny. Wówczas wygenerowanie bonu na PUE odbędzie się automatycznie i natychmiastowo. W razie ewentualnych problemów z weryfikacją uprawnień do bonu przez system – organem wydającym decyzje o przyznaniu lub odmowie prawa do bonu jest Polska Organizacja Turystyczna.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Szczery
31 sierpnia 2021 06:34

Z bonami jest jedną wielką ściema i kłamstwo. Każde dziecko miało otrzymać bon ale tak nie jest. Jeżeli rodzic robi w innym kraju a mimo że dziecko jest z mamą w Polsce to bonu nie dostanie bo nie pobiera zasranego 500+. Przestańcie kłamać z bonami !!!!!!!!

Polecane
Ogłoszenia