fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

Inwazyjna roślina zostanie usunięta z jeziora Długiego i Kortowskiego

WiadomościInwazyjna roślina zostanie usunięta z jeziora Długiego i Kortowskiego

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Trwają prace związane z usuwaniem rośliny wodnej moczarki delikatnej. To projekt “Opracowanie zasad kontroli i zwalczania inwazyjnych gatunków obcych wraz z przeprowadzeniem pilotażowych działań i edukacją społeczną”.

Jednym z celów jest dostarczenie wiedzy na temat najbardziej efektywnych ekologicznie i ekonomicznie metod zwalczania inwazyjnych gatunków obcych w Polsce. Ich stosowanie ograniczy negatywny wpływ tych gatunków na środowisko naturalne, gospodarkę i zdrowie człowieka.

Prace związane z usuwaniem moczarki delikatnej będą polegały na ręcznej eliminacji roślin (metoda nurkowa i koszenia) oraz stosowaniu barier bentosowych i potrwają do końca października 2021 r. Opracowane metody zakładają dostosowanie ich w taki sposób, aby nie prowadziły do degradacji środowiska naturalnego, a właśnie poprawy jego stanu po przez eliminacje gatunków obcych inwazyjnych. Wszelkie działania wykonywane będą przez wykwalifikowany zespół ekspercki, mając na uwadze wysoką wartość środowiska naturalnego.

Choć tegoroczny sezon już się skończył, to policyjni wodniacy już myślą o kolejnym i szkolą się

Moczarka delikatna Elodea nuttallii to inwazyjny gatunek obcy rośliny wodnej. Należy do zanurzonych makrofitów posiadających duże zdolności adaptacyjne oraz regeneracyjne. Występuje w wodach słodkich, głównie jeziorach i innych zbiornikach wodnych lub wolno płynących rzekach, gdzie może zdominować pozostałe rośliny wodne. Osiąga do 1 metra długości, zakorzeniając się w dnie zbiornika wodnego.

Projekt prowadzony jest na terenie całego kraju i zakłada opracowanie metod zwalczania trzech inwazyjnych gatunków roślin wodnych: azolla drobna Azolla filiculoides, kabomba karolińska Cabomba caroliniana oraz moczarka delikatna Elodea nuttallii.

Źródło: UM Olsztyn

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze