18 C
Olsztyn
sobota, 22 czerwca, 2024

Czym jest psychoterapia online? Rozmowa z Michałem Bagińskim

Psychoterapia online to terapia, którą wyróżnia kanał komunikacji terapeuty z klientem – odbywa się ona bowiem za pośrednictwem internetu i platformy komunikacji, która zapewnia bezpieczeństwo oraz poufność. Sama zaś terapia prowadzona jest w analogiczny sposób jak terapia w gabinecie. Zdecydowana większość z nas posiada dostęp do internetu czy to za pośrednictwem komputera, czy też smartfona – a to już wystarczy, aby skorzystać z terapii.

Rozmawiamy dziś z Michałem Bagińskim. Terapeutą pracującym w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, członkiem Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR. Prowadzi stronę psychoterapia24.online


TKO: Czy psychoterapia online jest tak samo skuteczna jak terapia w gabinecie?

Michał Bagiński: Pracuję w ten sposób od 2 lat i osobiście nie widzę większej różnicy w skuteczności procesu terapeutycznego. Przedmiot rozmowy oraz sposób jej prowadzenia jest dokładnie taki sam. Moi klienci osiągają dokładanie takie same efekty niezależnie od tego czy pracujemy w konwencjonalny sposób, czy też za pośrednictwem internetu.


TKO: Jakie muszą być zachowane warunki, aby psychoterapia online przebiegała w poczuciu intymności i zaufaniu?

Michał Bagiński: Po pierwsze bardzo ważne są kwestie techniczne – dobre łącze internetowe oraz platforma, która zapewnia szyfrowane, bezpieczne połączenia. Pod drugie zaś znalezienie przez klienta odpowiedniej przestrzeni tak, aby miał zapewniony spokój i poczucie intymności, które to pozwolą na spokojną rozmowę. Co ważne, klient może wybrać dla siebie jak najbardziej komfortowe miejsce, z którego będzie rozmawiał z terapeutą. To wielka zaleta tego typu terapii.


TKO: Czy warto spróbować psychoterapii online?

Michał Bagiński: Serdecznie zachęcam, aby spróbować tego rodzaju terapii. Nasz świat coraz bardziej staje się światem wirtualnym – korzystamy z teleporad lekarskich, online uczymy się języków obcych, kończymy studia. Terapia online staje się zatem wygodną oraz bezpieczną alternatywą. Oceną pozostawiam zawsze klientowi – czy ten rodzaj terapii jest dla niego pomocny i użyteczny, czy dobrze się czuje w takim kontakcie. 


TKO: Jakie są główne zalety psychoterapii online?

Michał Bagiński: Po pierwsze to brak kolejek i wygoda – korzystając z udostępnionego kalendarza klient wybiera najbardziej dogodny dla siebie termin spotkania. Często udaje się spotkać jeszcze tego samego dnia. Po drugie pełna wygoda klienta, gdyż komunikuje się z terapeutą z wybranego przez siebie miejsca. To jest szczególnie ważne np. dla osób mających problem z poruszaniem się. Po trzecie to pełna anonimowość i dyskrecja – nikt znajomy nie będzie wiedział, że klient korzysta z terapii, gdyż nie zobaczy go w gabinecie. W końcu ten rodzaj terapii zapewnia indywidualne podejście i zrozumienie problemu, z którym klient przychodzi do terapeuty. 

*Michał Jan Bagiński – terapeuta pracujący w nurcie terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach, członek Polskiego Stowarzyszenia Terapeutów TSR. Uczestnik licznych szkoleń specjalistycznych w zakresie psychoterapii.
Swoją pracę poddaje regularnej superwizji u superwizorów PSTTSR. Pracuje indywidualnie z klientami dorosłymi. Prowadzi stronę psychoterapia24.online

Czym jest psychoterapia online? Rozmowa z Michałem Bagińskim Artykuł Sponsorowany, Olsztyn