fbpx
6 C
Olsztyn
piątek, 22 października, 2021
reklama

Na budowie drogi ekspresowej odkryto prawdziwy skarb

reklama

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki.

Głębocki poinformował w poniedziałek o zakończeniu badań archeologicznych na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka.

„Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca” – poinformował Głębocki i dodał, że oprócz naszyjnika archeolodzy odnaleźli monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce.

reklama

Ponieważ archeolodzy pracowali na dawnym cmentarzu odnaleziono liczne szkielety oraz fragmenty kości.

„Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej” – poinformował Głębocki.

Droga Ełk Południe – Wysokie ma być budowana do końca 2022 roku. Koszt prac budowlanych to 686 mln zł, a całości projektu ponad 780 mln zł. „Procentowe zaawansowanie całej inwestycji wynosi obecnie około 34 proc.” – podał Głębocki.

Realizacja trzech odcinków S61 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego o łącznej długości ok. 66 km jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility) w kwocie ok. 380 mln zł.

źródło: PAP, fot. GDDKiA

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze