reklama
Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Na budowie drogi ekspresowej odkryto prawdziwy skarb

EłkNa budowie drogi ekspresowej odkryto prawdziwy skarb

Podczas prac archeologicznych prowadzonych przy budowie węzła drogowego Ełk Południe – Wysokie odkryto m.in. bursztynowy naszyjnik złożony z 34 korali i zawieszki w kształcie serca – poinformował rzecznik olsztyńskiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) Karol Głębocki.

reklama

Głębocki poinformował w poniedziałek o zakończeniu badań archeologicznych na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka.

„Prace były realizowane w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie. Wyjątkowym odkryciem okazał się bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca” – poinformował Głębocki i dodał, że oprócz naszyjnika archeolodzy odnaleźli monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce.

reklama

Ponieważ archeolodzy pracowali na dawnym cmentarzu odnaleziono liczne szkielety oraz fragmenty kości.

„Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej” – poinformował Głębocki.

reklama

Droga Ełk Południe – Wysokie ma być budowana do końca 2022 roku. Koszt prac budowlanych to 686 mln zł, a całości projektu ponad 780 mln zł. „Procentowe zaawansowanie całej inwestycji wynosi obecnie około 34 proc.” – podał Głębocki.

Realizacja trzech odcinków S61 na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego o łącznej długości ok. 66 km jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility) w kwocie ok. 380 mln zł.

źródło: PAP, fot. GDDKiA

reklama

Imprezy w Olsztynie

reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama
×