26 C
Olsztyn
wtorek, 18 czerwca, 2024
reklama

Większość bocianów już odleciała

WiadomościWiększość bocianów już odleciała

Większość bocianów, które gniazdowały w województwie warmińsko-mazurskim, już odleciała na południe. Ptaki zmierzają na zimowiska do Afryki. Niektóre z bocianów, które wciąż są w regionie, zimę spędzą w południowej Europie – wyjaśnił ornitolog Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP).

reklama

Choć większość bocianów już odleciała, niektóre z nich wciąż przebywają w regionie. Organizacja PTOP zajmuje się m.in. bocianią wioską Żywkowo, położoną przy granicy z Rosją.

Odlatujące z regionu bociany zmierzają na zimowiska w Afryce, lecąc m.in. przez Cieśninę Bosfor oraz Turcję. “Temperatury już się skłoniły ku spadkom, co nie jest korzystne dla odlotów, ponieważ zimno i deszcz wymagają większego wysiłku energetycznego od bocianów” – powiedział Menderski. Bociany, które już wyruszyły w drogę, migrują do Afryki Środkowej, gdzie nie zatrzymują się na dłużej, lecz poruszają się wolno z miejsca na miejsce, jedząc m.in. bogatą w białko szarańczę.

reklama

Pozostające w regionie ptaki prawdopodobnie odlecą we wrześniu, ale nie do Afryki, a do południowej Europy, gdzie spędzą zimę. Zdaniem Menderskiego ptaki te odlatywać będą pojedynczo. Ornitolodzy zauważają, że łagodne, ciepłe zimy sprzyjają bezproblemowemu przetrwaniu bocianów na południu Europy.

W tym roku lato było całkiem dobre dla bocianów gniazdujących w warmińsko-mazurskim. W bocianiej wiosce w Żywkowie wylęgło się 57 młodych (w rekordowym 2017 roku było ich 98), a zajętych było 45 gniazd.

“Tylko jedna para miała czworo piskląt, trzy młode udało się wychować dwóm param, a reszta miała po jednym lub dwóch młodych” – stwierdził Menderski.

reklama

Warmińsko-mazurskie jest regionem, w którym od wielu lat gniazduje najwięcej bocianów w Polsce.

źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane