fbpx
-1 C
Olsztyn
niedziela, 23 stycznia, 2022
reklama

Urszula Pasławska żąda wznowienia Małego Ruchu Granicznego z Rosją

reklama
Najlepsze promocje na 2022 rok

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj byłby zainteresowany wznowieniem przez Polskę Małego Ruchu Granicznego z obwodem kaliningradzkim. Poseł Urszula Pasławska złożyła w tej sprawie interpelację.

Małym Ruchem Granicznym (w skrócie MRG) między Polską a Rosją nazywamy wielokrotne przekraczanie granicy między Rzeczpospolitą Polską a Obwodem Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej (czyli granicy zewnętrznej UE) przez mieszkańców strefy przygranicznej Polski i Obwodu Kaliningradzkiego na podstawie zezwoleń. Funkcjonował od 2012 do 2016 r. Strona polska zawiesiła go w związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, a ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapowiadał, że przywrócenie go będzie możliwe, „gdy ustaną przyczyny, które są związane z bezpieczeństwem państwa polskiego”.

Interpelacja Urszuli Pasławskiej

– Zwróciłam się do premiera Mateusza Morawieckiego z interpelacją o podjęcie działań przywracających Mały Ruch Graniczny z Obwodem Kaliningradzkim – informuje Urszula Pasławska, poseł na Sejm RP. – Szczególnie w czasie niestabilności ekonomicznej należy oddzielić politykę od gospodarki, maksymalnie wykorzystać potencjał terenów przygranicznych.

Czytaj też:  21-letni kierowca bmw dostał mandat 1500 zł
reklama

We wtorek Siergiej Ławrow, minister spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej ogłosił, że Rosja chce wznowić Mały Ruch Graniczny z Polską i Litwą: Rosja za wznowieniem małego ruchu granicznego między Polską i obwodem kaliningradzkim.

reklama

– Odebrałam niejeden telefon od przedsiębiorców z północnych powiatów województwa z prośbą o pomoc w przekonaniu polskiego rządu do tej decyzji – mówi Urszula Pasławska. – Powrót do Małego Ruchu Granicznego będzie impulsem gospodarczym, potrzebnym w trudnych czasach. Należy maksymalnie wykorzystać gospodarczy potencjał sąsiedztwa z Rosją.

Posłanka podkreśla, że ruch bezwizowy miałby dotyczyć wyłącznie stałych mieszkańców terenów przygranicznych. – Dlatego, że warto wspierać relacje dobrosąsiedzkie. Napisałam więc interpelację, czekam na odpowiedź.

Źródło: Biuro Poselskie Urszuli Pasławskiej

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

3 KOMENTARZY

3 komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama