-1 C
Olsztyn
piątek, 26 kwietnia, 2024
reklama

Pierwszy nowatorski zabieg w województwie wykonano w Szpitalu MSWiA w Olsztynie

WiadomościPierwszy nowatorski zabieg w województwie wykonano w Szpitalu MSWiA w Olsztynie

W zeszły piątek w Szpitalu MSWiA w Olsztynie wykonano pierwsze zabiegi przezcewkowej enukleacji prostaty w całym województwie. To metoda, w której klasyczny zabieg chirurgiczny nie jest konieczny.

reklama

W piątek 30 lipca, w Klinice Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie odbyły się warsztaty endoskopowe, podczas których wykonano pierwsze zabiegi przezcewkowej enukleacji prostaty w Olsztynie oraz województwie warmińsko-mazurskim.

Na czym polega zabieg?

Jest to rozwijająca się, małoinwazyjna metoda leczenia łagodnego przerostu prostaty, która pozwala na dużo dokładniejsze oraz radykalne usunięcie nawet bardzo dużego gruczolaka prostaty bez konieczności wykonania klasycznego zabiegu chirurgicznego. Zabieg pozwala na lepszą kontrolę krwawienia, przez co jest bezpieczniejszy oraz pozwala skrócić czas pobytu w szpitalu.

reklama

Zabiegi przeprowadził jeden z czołowych polskich endoskopistów doktor Rafał Olejnik z Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźle wraz z dr n. med. Maciejem Przudzikiem z Kliniki Urologii MSWiA. Wykonano dwa zabiegi enukleacji prostaty z użyciem energii bipolarnej oraz jeden z zabieg z użyciem nowo zakupionego przez Szpital MSWiA, wysokoenergetycznego lasera holmowego. Wszyscy trzej pacjenci czuli się dobrze oraz nie mieli krwawienia po zabiegach.

– Nasza Klinika Urologii słynie z technik małoinwazyjnych, w tym licznych zabiegów endoskopowych i laparoskopowych, dlatego liczymy, że technika przezcewkowej enukleacji prostaty powoli stanie się standardowym zabiegiem wykonywanym u nas w Klinice, by móc zapewnić pacjentom dostęp do światowych standardów leczenia. Zabieg endoskopowej enukleacji powoli wypiera standardową przezcewkową elektroresekcję prostaty – TURP, dotychczasowego złotego standardu leczenia łagodnego przerostu prostaty, więc musimy iść z duchem czasu. Dzięki uprzejmości Doktora Rafała Olejnika, mającego ogromne doświadczenie w przeprowadzeniu tych zabiegów, nasz zespół urologów poznał wszystkie tajniki operacji by móc w przyszłości bezpiecznie wykonywać te procedury – przyznał dr n. med. Maciej Przudzik.

Były to drugie warszaty z udziałem Doktora Rafała Olejnika. W lipcu 2019 roku w Klinice Urologii Szpitala MSWiA przeprowadzono warszaty z endoskopowego leczenia kamicy nerkowej z użyciem giętkiej ureterorenoskopii (RIRS).

reklama

Źródło: MSWiA

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kam
2 sierpnia 2021 14:13

Super jest się czym choć raz pochwalić. Szkoda że nie potrafią zaopiekować się odpowiednio pacjentami w szpitalu którzy to umierają po NZK bo nie doczekali się na pomoc w odpowiednim czasie leżąc na sali.

Polecane
Ogłoszenia