Lotnisko w Szymanach inwestuje w swój rozwój. Powstaje hangar za ponad dwa miliony złotych, a to nie ostatni projekt, który będzie tam realizowany.
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury to jedyny tego typu obiekt w całym województwie warmińsko-mazurskim. Oddany do użytku po generalnej przebudowie i rozbudowie w 2016 roku, aktualnie oferując podróżującym pięć atrakcyjnych kierunków.
Spółka podjęła niedawno nowe inwestycje na terenie i w okolicy portu lotniczego. Jak się dowiedzieliśmy, budują oni hangar o specjalnym przeznaczeniu:
– Hangary wybudowane zostały w celu ich dzierżawy dla szkół lotniczych oraz dla krótkoterminowych parkingów dla samolotów GA. Obecnie negocjowane są umowy na najem powierzchni – mówi w rozmowie z nami Dariusz Naworski, rzecznik prasowy lotniska w Szymanach.
Koszt wybudowania hangaru wyniesie 2 373 662,76 zł netto, a pełne finansowanie pokryje spółka Warmia i Mazury, która zarządza portem lotniczym.
– Obecnie przymierzamy się do budowy farmy fotowoltaicznej. Na razie prace skupiają się na analizach, niezbędnych pozwoleniach od urządów związanych z lotnictwem. Po uzyskaniu niezbędnych danych będziemy starali się o dofinansowanie z funduszy Unii Europejskiej. Przychody związane z ewentualną budową farmy fotowoltaicznej będą znane po dokonaniu szczegółowych analiz – powiedział rzecznik.
W obliczu nowych inwestycji zapytaliśmy jak wygląda sytuacja finansowa spółki zarządzającej lotniskiem i jakie są prognozy na przyszły rok:
– Obecna sytuacja Spółki jest dobra. Zachowujemy płynność finansową wymaganą do prowadzenia działalności i wykonywania swoich zadań. Ze względu na niepewną sytuację związaną z prognozowaną czwartą falą koronawirusa prognozy finansowe będą znane najwcześniej w czwartym kwartale tego roku – mówi Naworski.
W trakcie negocjacji jest duży kontrakt, który może spółce przynieść duży zastrzyk gotówki, jednak projekt jest objęty tajemnicą i póki co nie można ujawnić szczegółów z nim związanych.
Jak to tajemniczy lotnisko państwowe