„Katyń, to nie tylko miejsce, gdzieś na mapie Europy. To nie tylko historia – gorzka, pełna cierpienia i bólu. Katyń to symbol prawdy, która pomimo przeciwności zawsze będzie triumfować. Bo prawda jest tą wartością, która przetrwa wszystko. Przeżyje każde, najbardziej podłe kłamstwo.” – powiedział wojewoda Artur Chojecki podczas uroczystości z okazji 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Olsztynie.
W obchodach uczestniczył także arcybiskup senior Edmund Piszcz, którego stryj, Stanisław, również zakończył życie w dołach śmierci. Stwierdził, że Katyń przez długie lata opierał się na fundamencie kłamstwa; kłamstwa, które jest zawsze wyrazem pogardy wobec drugiego człowieka. Edmund Piszcz przypomniał, że pierwszymi osobami, które zamordowano byli duchowni. „Ci, którzy zawsze wzmacniają duchową stronę bliźnich musieli zginąć jako pierwsi”.
Na program jubileuszu, odbywającego się pod patronatem wojewody warmińsko-mazurskiego, złożyły się oficjalne wystąpienia władz regionu, wykład naczelnika olsztyńskiej Delegatury IPN dr. Waldemara Brendy „Zbrodnia Katyńska-odkrywanie prawdy”, a także prezentacja przygotowana przez prezes stowarzyszenia Barbarę Gawlicką, w której przypomniano, w jakich okolicznościach tworzyło się stowarzyszenie i jak działało przez 25 lat starając się upamiętniać tragiczne wydarzenia i żołnierzy zamordowanych w katyńskim lesie. Na zakończenie wysłuchano montażu poetycko-muzycznego w wykonaniu uczniów LO 4 w Olsztynie.
Wojewoda przekazał okolicznościowe pismo prezes Gawlickiej. Jej, a także poprzedniej, niezwykle zasłużonej szefowej stowarzyszenia Marii Aleksandrowicz wręczył wiązanki kwiatów.