Przed nami kolejna odsłona akcji Godzina Dla Ziemi. Od poprzedniego roku zmieniła nieco charakter, choć nadal wyróżnikiem pozostaje wyłączanie świateł.
W poprzednim roku działająca na rzecz ochrony środowiska organizacja WWF zachęcała do ochrony morświnów. W tym roku głównymi bohaterami są wilki. Także olsztynianie wyli dla watahy na staromiejskim rynku.
Ale Godzina dla Ziemi to też tradycyjne już wyłączenie świateł najbardziej charakterystycznych budynków. W poprzednim roku na całym świecie w ponad 7 tys. miast w ciemności na kilkadziesiąt minut utonęło ponad 10 tys. zabytków i pomników.
Już w sobotę (19 marca) o 20:30 kolejna Godzina dla Ziemi. W Olsztynie zgaśnie oświetlenie ratusza, Placu Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, kościołów (św. Jakuba, św. Józefa, Serca Jezusowego, Matki Boskiej Różańcowej, dawnego Garnizonowego) oraz Obserwatorium Astronomicznego.
– W wielu miejscach zainstalowane są już nowoczesne lampy LED-owe – przypomina pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. Gospodarki i Infrastruktury Elektroenergetycznej, Karol Więckowski. – Natężenie światła jest regulowane ze względu na natężenie ruchu. Jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo pojazdów, lampy przygasają do minimalnych wartości. To pozwala nam ograniczyć zużycie prądu nawet do 70 procent.
Nowoczesne rozwiązania są zastosowane mi.in. w parkach Centralnym i Podzamczu, wzdłuż wyremontowanych lub wybudowanych ulic, w części Zatorza, przy jez. Ukiel. Pracujemy nad tym, by w kolejnych latach następne części naszego miasta również oświetlane były w sposób jak najbardziej ekologiczny.
Godzina wyłączania światła wbrew pozorom spowoduje więcej szkody niż pożytku dla Ziemi. https://www.youtube.com/watch?v=aZybPtG5Vwk