15 C
Olsztyn
piątek, 21 czerwca, 2024
reklama

Wyłącz oświetlenie na rzecz Ziemi

OlsztynWyłącz oświetlenie na rzecz Ziemi

Przed nami kolejna odsłona akcji Godzina Dla Ziemi. Od poprzedniego roku zmieniła nieco charakter, choć nadal wyróżnikiem pozostaje wyłączanie świateł.

reklama

W poprzednim roku działająca na rzecz ochrony środowiska organizacja WWF zachęcała do ochrony morświnów. W tym roku głównymi bohaterami są wilki. Także olsztynianie wyli dla watahy na staromiejskim rynku.

Ale Godzina dla Ziemi to też tradycyjne już wyłączenie świateł najbardziej charakterystycznych budynków. W poprzednim roku na całym świecie w ponad 7 tys. miast w ciemności na kilkadziesiąt minut utonęło ponad 10 tys. zabytków i pomników.

reklama

Już w sobotę (19 marca) o 20:30 kolejna Godzina dla Ziemi. W Olsztynie zgaśnie oświetlenie ratusza, Placu Jana Pawła II, Wysokiej Bramy, kościołów (św. Jakuba, św. Józefa, Serca Jezusowego, Matki Boskiej Różańcowej, dawnego Garnizonowego) oraz Obserwatorium Astronomicznego.

– W wielu miejscach zainstalowane są już nowoczesne lampy LED-owe – przypomina pełnomocnik Prezydenta Olsztyna ds. Gospodarki i Infrastruktury Elektroenergetycznej, Karol Więckowski. – Natężenie światła jest regulowane ze względu na natężenie ruchu. Jeśli w pobliżu nie ma pieszych, rowerzystów albo pojazdów, lampy przygasają do minimalnych wartości. To pozwala nam ograniczyć zużycie prądu nawet do 70 procent.

Nowoczesne rozwiązania są zastosowane mi.in. w parkach Centralnym i Podzamczu, wzdłuż wyremontowanych lub wybudowanych ulic, w części Zatorza, przy jez. Ukiel. Pracujemy nad tym, by w kolejnych latach następne części naszego miasta również oświetlane były w sposób jak najbardziej ekologiczny.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
testo
19 marca 2016 12:19

Godzina wyłączania światła wbrew pozorom spowoduje więcej szkody niż pożytku dla Ziemi. https://www.youtube.com/watch?v=aZybPtG5Vwk

Polecane