fbpx
10 C
Olsztyn
niedziela, 17 października, 2021
reklama

Co wpływa na cenę monety?

reklama

Interesuje Cię numizmatyka i masz w planach odwiedzić sklep z monetami, aby wzbogacić swoją kolekcję? Jeśli jesteś na początku przygody z tym nietuzinkowym hobby, odwiedzając sklep z monetami, możesz się zastanawiać, od czego zależy cena poszczególnych artefaktów. Dowiedz się więcej.

Skąd biorą się ceny w sklepach z monetami?

Ceny na rynku numizmatycznym nie są dziełem przypadku. Każdy dobry sklep z monetami rzetelnie wycenia prezentowane okazy jeszcze przed wystawieniem ich na półkę. Aby móc precyzyjnie określić wartość poszczególnych numizmatów, trzeba dysponować ogromną wiedzą, a także umiejętnościami – m.in. w zakresie oceny autentyczności krążków.

Właśnie dlatego możesz się spodziewać, że w dobrych sklepach z monetami ceny artefaktów będą zbliżone do siebie – chyba że w którymś z nich aktualnie będzie obowiązywała atrakcyjna promocja.

Co wpływa na ceny monet?

reklama

Cena monety jest wypadkową wielu elementów. Te najważniejsze to:

  • autentyczność – oryginalne monety historyczne osiągają zazwyczaj wyższe stawki niż ich oficjalne repliki. Wartość tzw. podróbek jest znikoma, dlatego należy się ich pilnie wystrzegać,
  • stopień rzadkości – im trudniej dostępny jest dany okaz, tym wyższą cenę można za niego uzyskać,
  • stan menniczy – a więc to, jak numizmat zachował się na przestrzeni lat. W cenie są przede wszystkim te, które nie zostały w żaden sposób uszkodzone i wyglądają, jakby dopiero wyszły spod stempla,
  • wartość kruszcu, z którego zostały wykonane – na przykład złote monety kolekcjonerskie będą osiągały wyższe stawki niż te ze srebra czy z metali nieszlachetnych,
  • wartość historyczna – z im istotniejszego okresu w dziejach pochodzi dany numizmat, tym wyższa jego cena.

Szczególnie ciekawe wydają się również monety, które zostały wybite z błędami menniczymi określonego typu – na rynku numizmatycznym to prawdziwe białe kruki!

Pewne jest jedno: cena monet wcale nie musi być bardzo wysoka. Bez problemu znajdziesz niedrogie numizmaty, od których możesz rozpocząć kolekcjonowanie tych ciekawych artefaktów. Inspiracji szukaj, np. w Skarbnicy Narodowej.

reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze