fbpx
9 C
Olsztyn
wtorek, 26 października, 2021
reklama

Czy stacja TVN powinna stracić licencję? Wyniki sondażu

reklama

Wygasająca koncesja dla TVN24 to nie lada problem dla całej stacji. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji sprawdza powiązania stacji z amerykańskim koncernem, a posłowie PiS przygotowują nowelizację ustawy, która może uderzyć w cały TVN.

Przedłużające się procedury

„Dziennik Gazeta Prawna” przypomina, że aktualna koncesja TVN24 wygasa 26 września br., a wniosek o jej przedłużenie TVN24 złożyła w lutym zeszłego roku i od tego czasu czeka on na rozpatrzenie. – W czym problem? Rzeczniczka Krajowej Rady Teresa Brykczyńska informuje nas, że przedmiotem analiz regulatora +jest zgodność wniosku z ustawą o radiofonii i telewizji, w tym z art. 35 określającym warunki uczestnictwa podmiotów zagranicznych w spółkach posiadających koncesje+ – czytamy w dzienniku.

Chodzi o to – tłumaczy „DGP” – że polskie koncesje oprócz firm krajowych, mogą posiadać też podmioty z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. – Licencja na TVN24 – jak i wiele innych kanałów nadawcy – należy do polskiej spółki TVN, która z kolei jest własnością Polish Television Holding, zarejestrowanego w Holandii. I dopiero ta firma jest w rękach amerykańskiego koncernu Discovery, który w 2018 r. przejął ją od innych Amerykanów ze Scripps Networks. KRRiT bada więc, czy związki ze Stanami Zjednoczonymi nie są zbyt bliskie – wyjaśnia dziennik.

reklama

„DGP” pisze, iż jest w posiadaniu trzech dokumentów sporządzonych przez prof. Stanisława Piątka z UW, kancelarię SKS Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz SMM Legal. – Wszystkie wskazują, że TVN spełnia postawiony w art. 35 ustawy o rtv warunek, gdyż jako koncesjonariusz jest firmą polską, a jego właściciel to spółka holenderska, a więc zlokalizowana w Unii Europejskiej i EOG – twierdzi gazeta.

Według dziennika obecnie KRRiT czeka na jeszcze jedną ekspertyzę dotyczącą wniosku TVN24.

Wygasająca koncesja TVN24 to nie jedyny problem

Wczoraj (07.07) posłowie PiS wnieśli do sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, który zakłada doprecyzowanie regulacji umożliwiających przeciwdziałanie przez KRRiT przejęciu kontroli nad nadawcami RTV przez podmioty spoza UE.

– Projekt ustawy ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji możliwości przejęcia kontroli nad nadawcami rtv przez dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa. Ponadto wskazania wymaga, że brak precyzyjnych regulacji może powodować dyskryminacyjne traktowanie polskich koncesjonariuszy, w stosunku do koncesjonariuszy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w zakresie nakładanych ograniczeń inwestycyjnych – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Wasze zdanie w tym temacie

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy naszych czytelników, o to, czy telewizja TVN powinna stracić licencję. Zagłosowało prawie tysiąc osób (998):

Zdaniem ponad połowy naszych czytelników, 651 osób, telewizja TVN powinna dalej nadawać. 34 proc. z Państwa, 338 osób, uważa, że nie powinno się przedłużyć koncesji TVN-owi.

Źródło: PAP

reklama

Najnowsze ogłoszenia

21 KOMENTARZY

21 Komentarzy
Najnowsze
Najstarszy Najczęściej głosowano
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze