Kluczowym zagadnieniem w Strategii Demograficznej 2040 jest mieszkalnictwo. – Cieszę się, że mogę spotkać się z Państwem na konsultacjach, gdyż dobra współpraca i zaangażowanie samorządów są szczególnie ważne w tym obszarze – powiedziała wiceminister Barbara Socha.
Trwają konsultacje Strategii Demograficznej 2040. Barbara Socha, sekretarz stanu, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Demograficznej, odwiedziła wczoraj Olsztyn, gdzie spotkała się z samorządowcami z naszego województwa.
Strategia odpowiedzią na pułapkę demograficzną
Konsultacje rozpoczął wojewoda Artur Chojecki: – Chcę wyrazić swoją wielką radość z uwagi na to, że trwają konsultacje, że przygotowywana jest strategia demograficzna dla naszego kraju. Możemy mówić o wielkich projektach, o budowie gospodarki, o odbudowie naszego społeczeństwa po pandemii, ale bez tej perspektywy długofalowej rozwoju demograficznego, czyli stworzenia m.in. właściwych warunków dla stworzenia rodziny, te wszystkie kwestie schodzą na dalszy plan – mówił Wojewoda. Dodał, że na tym polu musi się odbywać współpraca między administracją rządową a samorządową: – W rozmowie z samorządami chcemy posłuchać ich pomysłów i przedstawić założenia wynikające ze strategii.
Strategia została zaprezentowana w połowie czerwca. Jest ona odpowiedzią na grożącą Polsce pułapkę demograficzną. – Według ekspertów i ekonomistów kryzys demograficzny grozi trwałą zmianą struktury demograficznej, czego skutki może odczuć całe społeczeństwo – wyjaśniała minister Socha – To m.in. zahamowanie wzrostu gospodarczego, spadek konsumpcji i załamanie systemu emerytalnego. Jest jednak szansa na przezwyciężenie kryzysu. – Wiemy, co wpływa na dzietność i jak zmienić obecną sytuację. Rozwiązania znalazły się właśnie w tym nowym dokumencie – mówiła minister Barbara Socha.
Eksperci zidentyfikowali w nim 10 obszarów wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci i zaproponowali 12 kierunków interwencji. – Wśród nich wyróżniliśmy 4 priorytetowe obszary, którymi chcemy zająć się w pierwszej kolejności – tłumaczyła minister. To polityka mieszkaniowa, rynek pracy przyjazny rodzicom, rozwój różnych form opieki nad małymi dziećmi oraz obszar związany ze zdrowiem.
Rozwiązania w nowej strategii
Część rozwiązań proponowanych w priorytetowych obszarach Strategii, znalazło się już w Polskim Ładzie. Najważniejsze instrumenty to Mieszkanie Bez Wkładu, Rodzinny Bon Mieszkaniowy i uproszczenie formalności związanych z budownictwem jednorodzinnym.
– Choć domy budują obywatele, robią to w określonej lokalizacji i konkretnej infrastrukturze. Dlatego tak ważne są tu dobra współpraca i zaangażowanie samorządów – podkreślała w Olsztynie znaczenie konsultacji minister Socha.
Wojewoda mówił o tym, że program ma być uzupełnieniem wsparcia, które samorządy otrzymywały w czasie pandemii z Funduszu Inwestycji Lokalnych: – Nasze samorządu złożyły wnioski na ponad 4 mld złotych na inwestycje istotne z punktu widzenia lokalnej społeczności. Z racji tego, że nie było aż tyle środków, żeby wszystkie programy zrealizować, pozostał wśród samorządowców pewien niedosyt. Jestem przekonany, że Program Inwestycji Strategicznych pozwoli w znacznej części ten niedosyt zrekompensować.
Źródło: UW
Polecane:
Cera trądzikowa – przyczyny i pielęgnacja
Kontenery sanitarne i biurowe – gdzie się sprawdzą i czy warto w nie inwestować?