4.8 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

Olsztyńscy specjaliści potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży przeciw COVID-19

WiadomościOlsztyńscy specjaliści potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży przeciw COVID-19

Lekarze ze Szpitala Wojewódzkiego w Olsztynie jako pierwsi w Polsce i jedni z pierwszych na świecie udowodnili przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Tym samym potwierdzili możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży.

– Kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu infekcji COVID-19. Zaszczepienie ich zmniejsza ryzyko zachorowania u mam, ale także zwiększa szansę na uniknięcie wielu powikłań ciąży w przebiegu tej infekcji dla płodów. Badanie prowadzone w naszym ośrodku ocenia właśnie skuteczność i bezpieczeństwo szczepienia przeciwko COVID-19 w czasie ciąży – wyjaśnia prof. Tomasz Waśniewski, ordynator Oddziału Klinicznego Ginekologiczno-Położniczego. – W badaniu uczestniczą osoby dobrowolnie zaszczepione w ciąży. Kwalifikacja do badania odbywa się po szczepieniu. Do tej pory zrekrutowaliśmy ponad 180 kobiet ciężarnych z całej Polski. Wszystkie nasze ciężarne są pracownicami ochrony zdrowia, w większości to lekarki, które po wnikliwej analizie dostępnych badań stwierdziły, że korzyści z zaszczepienia się w ciąży dla nich i ich dzieci, znacznie przewyższają ryzyko tej terapii.

To nie koniec badań

Doktor Wojciech Zdanowski, główny autor tego badania dodaje, że wstępne jego wyniki oceniają miano przeciwciał przeciwko białku S wirusa SARS-CoV-2 u pacjentek oraz w krwi pępowinowej noworodków po szczepieniu BNT162b2 mRNA COVID-19. – W naszej cząstkowej pracy już opublikowanej w prestiżowym czasopiśmie „Vaccines” prezentujemy jako jedni z pierwszych na świecie dowód na przezłożyskową transmisję przeciwciał przeciwko antygenowi S wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzamy tym samym możliwość uodpornienia dzieci pacjentek zaszczepionych w ciąży. Udowodniliśmy, że tydzień ciąży, w którym jest podawana szczepionka jest głównym czynnikiem wpływającym na transfer przezłożyskowy przeciwciał poszczepiennych. Jesteśmy w trakcie analizy zebranych danych odnoszących się do bezpieczeństwa szczepienia w ciąży. Wnioski płynące z naszego badania mogą w przyszłości przyczynić się do ustalenia bezpieczeństwa oraz ewentualnego schematu szczepienia w ciąży.

Źródło: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane