fbpx
18 C
Olsztyn
niedziela, 24 września, 2023
reklama
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Odnalazł niemiecki czołg. Odbierze mu go prokuratura

WiadomościOdnalazł niemiecki czołg. Odbierze mu go prokuratura

Poszukiwacz i pasjonat pojazdów pancernych, dwa lata temu, w naszym regionie, znalazł pozostałości niemieckiego czołgu. Zamierzał go odbudować. Prokuratura wraz z organami ścigania skutecznie mu to uniemożliwią.

reklama

Wydobył z rzeki czołg

Mateusz Deling, pasjonat pojazdów pancernych i ich poszukiwacz, a także autor kanału “Tank Hunter” w serwisie YouTube, w 2019 roku w rzece Miłakówka koło Ornety, odnalazł fragmenty niemieckiego pojazdu pancernego z II wojny światowej, StuG-a III. Znalezisko było naprawdę wyjątkowe, a pojazd choć niesprawny i znacznie uszkodzony, to wciąż dobrze zachowany. Deling wziął sobie za cel odnowienie czołgu i przywrócenie go do sprawności.

Komplikacje pojawiły się na etapie uzyskiwania wymaganych pozwoleń. Jak się okazuje, ciężko byłoby zorganizować odpowiednie dokumenty, a działanie bez nich, narażałoby pasjonata na konflikt z prawem. Zatem fragmenty pojazdu od dwóch lat leżały w Muzeum Techniki Militarnej w Kłaninie. To tam właśnie prokuratura wraz z policją dokonały “nalotu” w ubiegły czwartek (01.07), zabezpieczając przy tym fragmenty czołgu.

reklama

Prokuratura zajęła wydobyte pozostałości czołgu

– Nazwałbym to atakiem. Wszystko działo się o 6 rano, kiedy w domu spały dzieci. Nie rozumiem takiego działania, bo wszystko co robimy, jest transparentne – powiedział Mateusz Deling.

Nie wszystko udało się wywieźć. Większe fragmenty czołgu wciąż pozostają u znalazcy, gdyż były za duże, by je przetransportować. Mają zostać stamtąd zabrane w innym terminie. Deling zamierza złożyć zażalenie ws. wywozu części z muzeum. Na ten moment, nie ma oficjalnego stanowiska prokuratury w tej sprawie.

reklama

Na fanpage’u Tank Hunter na Facebooku, ruszyła oficjalna zrzutka na pomoc prawną w odzyskaniu StuG-a:

https://zrzutka.pl/85c7ej[EDIT: Jesteście wielcy! ] Jest zrzutka na pomoc prawną. Nie poddamy się, walczymy, żeby StuG…

Posted by Tank Hunter on Tuesday, July 6, 2021
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Olnq
7 lipca 2021 20:49

Co za państwo jak chcą, to niech odkupią po cenie rynkowej od znalazcy. złodzieje

Olsztynianka
11 lipca 2021 09:50

Przypomniało się po latach o czołgu ? A kto zapłaci znalazcy za jego transport i wydobycie z rzeki, za darmo tego nie zrobili ? Koszta tego przedsięwzięcia na pewno są nie małe, dlaczego sami się nie pofatygowali ażeby go wydobyć tylko teraz im się przypomniało o czołgu. To jest kpina !

Polecane
Ogłoszenia