13 C
Olsztyn
niedziela, 4 czerwca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Prezydent Olsztyna przedstawił informacje o stanie miasta. Radny bezlitośnie krytykuje

WiadomościPrezydent Olsztyna przedstawił informacje o stanie miasta. Radny bezlitośnie krytykuje

Czerwcowa sesja Rady Miasta zakończyła się przyznaniem Prezydentowi Olsztyna wotum zaufania i absolutorium za rok 2020. Przeciwko temu byli jednak radni Prawa i Sprawiedliwości.

reklama

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przedstawił na sesji informacje o stanie miasta w 2020 roku. Po przeczytaniu długiego raportu rozpoczęła się dyskusja, w której radni i mieszkańcy zgłosili kilka problemów.

Zarzuty mieszkańców i radnych

Zarzuty mieszkańców wobec Prezydenta Grzymowicza dotyczyły głównie stanu czystości miasta, czyli koszenia trawników, ogólnego oczyszczania miasta, a także stanu chodników miejskich.

reklama

W przypadku nowych inwestycji, gdy jest to finansowane niewielkimi naszymi środkami, to tam robimy ścieżki rowerowe, nowe chodniki, nowe nasadzenia zieleni, wykonujemy inteligentne oświetlenie. Te chodniki są wykonywane ze środków majątkowych i środków unijnych. Wszystkie chodniki na trasie tramwajowej będą to chodniki nowe. Chodniki mogą być finansowane tylko z dochodów bieżących. Nie mamy wolnych środków, które moglibyśmy przeznaczyć na chodniki w ramach inwestycyjnych – odpowiedział Piotr Grzymowicz.

Radni zwrócili natomiast uwagę m.in. na to, że w Olsztynie brakuje strategii rozwoju kultury.

reklama

Prezydent z absolutorium

Potem odbyło się głosowanie, w którym Prezydent Grzymowicz otrzymał wotum zaufania. 16 osób było za, przeciw było 7, a wstrzymała się jedna osoba.

Prezydentowi przyznano też absolutorium, za którym zagłosowało 16 osób, przeciw było 6, a od głosu powstrzymały się 2 osoby.

„Urząd działa bez planu”

Jednym z radnych, którzy głosowali przeciwko przyznaniu prezydentowi wotum zaufania był Mirosław Arczak, który przyznał się do tego otwarcie w swoich mediach społecznościowych. Wytknął tam kilka braków i problemów, które znalazły się w raporcie.

Urząd działa bez planu np. w zakresie kultury, uchwalania planów zagospodarowania, sportu (w tym rekreacji i turystyki aktywnej), promocji gospodarczej, bezpieczeństwa ruchu drogowego. Poza tym, ŚWIADOMIE zaniedbane są strategie i plany istniejące (często uchwalone przez Radę Miasta i potwierdzone Zarządzeniami Prezydenta Olsztyna) w zakresie: promocji miasta, bezpieczeństwa ruchu drogowego, rozwoju Śródmieścia, współpracy z organizacjami pozarządowymi, niektórych zagadnień dotyczących transportu i gospodarowania siecią drogową – pisał radny Arczak. – Tegoroczny Raport jest lepszy od wersji z 2020 r. jednak wciąż dostarcza wielu dowodów na to, że Prezydent Olsztyna daleki jest od ustalenia i kierowania się wieloletnim i kompleksowym planem rozwoju oraz nie zabiega o realne włączenie mieszkańców w procesy zarządzania Miastem – dodał.

Raport można przeczytać tutaj: Raport o stanie miasta Olsztyn 2020.

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Kuj
5 lipca 2021 12:57

Miasto bez sylwestra, bez jarmarku bożonarodzeniowego, z korkami i minimalną pensją w robocie. Miasto cudów!

Tomasz
6 lipca 2021 09:50

Miasto betonozy i tramwajów. Dziura na dziurze.

Popularne
Ogłoszenia