-1 C
Olsztyn
niedziela, 25 lutego, 2024
reklama

Zarząd województwa uzyskał absolutorium

WiadomościZarząd województwa uzyskał absolutorium

W zeszłym tygodniu wojewódzka rada Sejmiku Warmińsko-Mazurskiego, po wysłuchaniu raportu o stanie regionu i sprawozdań z zeszłego roku, przyznała Zarządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego absolutorium.

reklama

Podczas sesji przedstawiony został raport o stanie województwa oraz finansowy zeszłoroczny raport z wykonania budżetu. Zarząd województwa otrzymał – głosami radnych rządzącej koalicji KO-PSL – wotum zaufania i absolutorium za rok 2020.

Za przyznanie absolutorium zagłosowało 19 radnych, przeciwko było dziewięciu, a jeden radny wstrzymał się od głosu.

reklama

Warmia i Mazury z nadwyżką budżetu

Jak podkreślał marszałek Gustaw Marek Brzezin, był to rok wyzwań dla regionu. “Walczyliśmy nie tylko z pandemią COVID-19, ale także z dokończeniem projektów finansowanych ze środków europejskich. Niemniej jednak sytuacja gospodarczo-społeczna województwa jest stabilna, a projekty unijne zostały zrealizowane.” – mówił.

Marszałek poinformował, że dochody w zeszłym roku wyniosły 873,7 mln zł, a wydatki – 840,4 mln zł. Dochody zostały zrealizowane na poziomie 96,6 proc. założonego planu, a wydatki na poziomie 88,6 proc. Osiągnięta nadwyżka budżetu wyniosła 33,4 mln zł.

Z budżetu przeznaczono prawie 291 mln zł na sfinansowanie inwestycji drogowych, przede wszystkim przedsięwzięć wieloletnich. Ponad 21 mln zł przekazano instytucjom kultury, a blisko 25 mln zł jednostkom ochrony zdrowia.

reklama

W minionym roku na walkę z pandemią i przeciwdziałanie jej społeczno-gospodarczym skutkom w regionie przeznaczono 201 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego WiM 2014-2020 oraz 9,3 mln zł z budżetu województwa. Działania prowadzono w czterech tzw. pakietach: zdrowie, zatrudnienie, gospodarka i usługi społeczne. Wsparcie uzyskali m.in. dziewięć laboratoriów i 29 szpitali w regionie, co umożliwiło np. utworzenie 119 łóżek na oddziałach zakaźnych.

To nie koniec inwestycji

Podczas sesji marszałek przypomniał, że w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 do regionu trafi ponad 1,7 mld euro, czyli o 0,5 mld euro więcej niż początkowo przewidywano. Jak mówił, wynegocjowane środki będą wspierały różnorodne, lokalne inicjatywy, rozwój transportu, ochronę zdrowia, przedsiębiorczość, edukację i działalność organizacji pozarządowych.

“Pieniądze unijne, które otrzymał nasz region, mogą pomóc m.in. w powstaniu portu w Elblągu lub sfinansowaniu remontu Kanału Elbląskiego. Ze środków RPO samorząd województwa chciałby też uzbroić działki przylegające do portu lotniczego Olsztyn-Mazury w Szymanach. Także olsztyńska Urania będzie modernizowana z tych środków.” – wyliczał Brzezin.

Źródło: PAP

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia