17 C
Olsztyn
niedziela, 26 maja, 2024
reklama

Mieszkanie czy działka?

Materiał zewnętrznyMieszkanie czy działka?

Zastanawiając się nad zakupem domu lub mieszkania, często długo nie możemy znaleźć odpowiedzi na to pytanie. Mieszkanie podobnie jak dom to duża inwestycja. Jednak w dobie dużych cen mieszkań, coraz częściej budowa domu od zera wydaje się tańszym rozwiązaniem.

reklama

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Czy działka leśna to dobra inwestycja
  • Czy za mieszkanie w prestiżowej lokalizacji warto wydać więcej?

Mieszkanie czy dom wybudowany na własnym kawałku ziemi?

Kupno lokalu mieszkalnego to spory wydatek. Podobnie jak budowa własnego domu. Jednak, jeśli posiadamy własny kawałek ziemi, łatwiej zdecydować się na tego typu inwestycję. Nim przystąpimy do budowy domu na własnej działce, musimy sprawdzić jej stan prawny. Może się bowiem okazać, że posiadana przez nas działka, to według prawa działka leśna i nie możemy na niej postawić domu. Przekształcenie działki w działkę budowlaną kosztuje, poza tym nie zawsze jest to możliwe ze względu na lokalne plany zagospodarowania przestrzennego. Ponadto w przypadku budowy domu na własnej działce trzeba sobie odpowiedzieć na kilka innych pytań w tym na to jak sprawdzić czy droga jest publiczna? Po jakimś czasie może się okazać, że koszty poboczne będą tak duże, że takiej jest jednak kupić mieszkanie. Warszawa, Kraków lub Gdańsk bardzo się rozbudowują i w tych miastach można znaleźć ciekawe oferty mieszkań lub domów w zabudowie szeregowej.

reklama

2 lub 3-pokojowe mieszkanie- stare czy nowe budownictwo?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, poszukujących wymarzonego mieszkania. Każda z opcji ma swoje wady i zalety. Ważne jest przede wszystkim to, czy jest to rozkładowe mieszkanie, które będzie w pełni funkcjonalne. Część kupujących ceni sobie bardziej możliwość mieszkania w nowym budownictwie. Elegancki apartament na strzeżonym osiedlu jest ich wielkim marzeniem, najlepiej w atrakcyjnej lokalizacji. Jednak warto pamiętać o tym, że mieszkanie w prestiżowej lokalizacji może wiązać się nie tylko z dużo wyższymi kosztami zakupu mieszkania, ale także z pewnego typu niedogodnościami w życiu codziennym. Może to być hałas, ponieważ apartament będzie usytułowany w sercu Warszawy lub innego miasta. Może to łączyć się brakiem ciszy i prywatności. Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, musimy liczyć się z tym, że w starym budownictwie dominuje jednak oddzielna kuchnia, którą często trudno jest dostosować jako modny aneks kuchenny. Poza tym lokale znajdujące się na wysokim piętrze starych budynków, gdzie jest gorsza termoizolacja, są bardzo często o wiele bardziej gorące latem niż te w nowym budownictwie. Mieszkanie znajdujące się na tak zwanym starym osiedlu zwykle jest położone w bardzo dobrze skomunikowanej okolicy. O wielu nowych inwestycjach nierzadko nie możemy tego powiedzieć.

Mieszkanie na sprzedaż – na co zwracać uwagę kupując mieszkanie?

Jeśli szukasz lokalu mieszkalnego, to na początek włącz powiadomienia o nowych ofertach mieszkań na portalach oferujących nieruchomości. Określ czy w zasięgu twojego zainteresowania jest dwupokojowe mieszkanie czy trzypokojowe mieszkanie o konkretnej łącznej powierzchni. Zawężenie preferencji bardzo pomoże w szukaniu wymarzonego lokalu. Równie ważne są takie kwestie jak to czy mieszkanie znajduje siana pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku czy na ostatnim piętrze wielkiego wieżowca. Musimy także sprecyzować czy nowoczesny styl aranżacji wnętrz czy przytulne mieszkanie w stylu skandynawskim to nasz priorytet. Poza tym warto ostrożnie podchodzić do ogłoszeń w rodzaju” sprzedam mieszkanie, agencjom nieruchomości dziękuję.” Współpraca z agencją nieruchomości gwarantuje nam opiekę i pełne bezpieczeństwo transakcji. To bardzo ważne w trakcie procesu kupowano nieruchomości.

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane
Ogłoszenia