Wiosenne wydarzenie polegające na wsiedlaniu sokołów stało się już tradycją w Nadleśnictwie Nowe Ramuki. W tym roku odbywa się ono z podziałem na dwie partie.
Kilka dni temu nowymi mieszkańcami Nadleśnictwa Nowe Ramuki stało się 10 młodych sokołów. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejne.
Wsiedlanie polega na umieszczeniu młodych sokołów w specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych w postaci metalowych koszy zawieszonych na drzewach. Każdy osobnik zostaje zaobrączkowany. Używane do tego są kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Pozwalają one na późniejszą identyfikację osobnika.
W zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych młode sokoły wędrowne spędzają około 10 dni. Przez ten czas są karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostają otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda stopniowo przyzwyczajają się do życia na wolności. Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. „mechanizm wdrukowania”.
Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć.
Źródło: RDLP w Olsztynie