fbpx
-0 C
Olsztyn
Thursday, 8 December, 2022
reklama

To już jedenaście lat wsiedlania sokołów

WiadomościTo już jedenaście lat wsiedlania sokołów

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Wiosenne wydarzenie polegające na wsiedlaniu sokołów stało się już tradycją w Nadleśnictwie Nowe Ramuki. W tym roku odbywa się ono z podziałem na dwie partie.

Kilka dni temu nowymi mieszkańcami Nadleśnictwa Nowe Ramuki stało się 10 młodych sokołów. W najbliższych dniach dołączą do nich kolejne.

Wsiedlanie polega na umieszczeniu młodych sokołów w specjalnych gniazdach reintrodukcyjnych w postaci metalowych koszy zawieszonych na drzewach. Każdy osobnik zostaje zaobrączkowany. Używane do tego są kolorowe obrączki ornitologiczne i obserwacyjne, zgodne z międzynarodowym systemem. Pozwalają one na późniejszą identyfikację osobnika.

W zamkniętych gniazdach reintrodukcyjnych młode sokoły wędrowne spędzają około 10 dni. Przez ten czas są karmione przy wykorzystaniu specjalnej windy. Po upływie 10 dni gniazda zostają otworzone, a sokoły dzięki możliwości opuszczenia gniazda stopniowo przyzwyczajają się do życia na wolności. Służy to również adaptacji miejsca i uznania go za rodzinne strony. Jest to tzw. „mechanizm wdrukowania”.

Mechanizm ten powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (2-3 lata) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć.

To już jedenaście lat wsiedlania sokołów Wiadomości To już jedenaście lat wsiedlania sokołów Wiadomości

Źródło: RDLP w Olsztynie

reklama
reklama
reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze