6 C
Olsztyn
sobota, 25 marca, 2023
reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

Nowe tramwaje wożą już podróżnych, jeszcze w czerwcu roboty przy kolejnej linii

WiadomościNowe tramwaje wożą już podróżnych, jeszcze w czerwcu roboty przy kolejnej linii

Na olsztyńskie tory tramwajowe wyruszyły w poniedziałek dwa nowe pojazdy wyprodukowane w Turcji. Nowe tramwaje będą wozić podróżnych na trzech trasach, ale jeszcze w czerwcu ma się rozpocząć rozbudowa linii tramwajowej w mieście – poinformował prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

reklama

Nowe tramwaje dla Olsztyna wyprodukowała turecka firma Durmazlar na bazie już kursujących od lat w tym kraju (m.in. w Stambule, czy Samsun) pojazdów Panorama.

„Do Olsztyna dotarło już 5 z zamówionych 12 tramwajów, ale dwa z nich przeszły w pełni proces homologacji, dlatego te dwa nowe tramwaje wyjeżdżają na ulice” – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i dodał, że miasto ma w kontrakcie z turecką firmą zapisaną możliwość zakupu kolejnych 12 tramwajów.

reklama

Dotąd po olsztyńskich torowiskach jeździły tramwaje Solaris. Nowe pojazdy są w porównaniu z nimi dłuższe o prawie 3 metry i mają dla podróżnych 5 sekcji (Solarisy 3). Są też bardziej energooszczędne. Nowe tramwaje pomalowane są na takie same kolory – limonkowo-szare, jak pozostałe pojazdy komunikacji miejskiej w Olsztynie.

Czemu tramwaj stoi przy McDonald's i nie kursuje? MPK wyjaśnia nietypową sytuację

Szef miejskiej firmy komunikacyjnej Jerzy Roman powiedział, że wszyscy motorniczowie, którzy będą prowadzić nowe tramwaje przeszli szkolenia.

reklama

Nowe tramwaje winny już od pewnego czasu jeździć po Olsztynie, ponieważ umowę na ich wyprodukowanie podpisano w 2018 roku, ale plany te pokrzyżowała m.in. pandemia. Tramwaje z Turcji są transportowane promami do Włoch, a stamtąd na lawecie przez Włochy, Austrię i Niemcy jadą do Olsztyna.

Linie tramwajowe w Olsztynie łączą obecnie dworzec główny z południowymi dzielnicami miasta i miasteczkiem akademickim Kortowo. W centrum dojeżdżają do starówki. Przed dwoma tygodniami miasto podpisało umowę na rozbudowę sieci tramwajowej, a prezydent Olsztyna powiedział, że prace mają się rozpocząć jeszcze w czerwcu.

W pierwszej kolejności kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami na ul. Piłsudskiego na odcinku od Obiegowej do Głowackiego, na ul. Wyszyńskiego i w dzielnicy Pieczewo. Docelowo budowa nowych linii ma się zakończyć do sierpnia 2023 roku.

Tramwaj – widmo. Czy pojedziemy jeszcze kiedyś linią nr 3?

„Transport publiczny jest niezbędny, tylko on pozwala w należytym stopniu chronić środowisko” – powiedział prezydent Olsztyna.

źródło: PAP

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Tom
15 czerwca 2021 11:41

Koszmar start!!!

jerzy
16 czerwca 2021 11:18

Te tramwaje są głośniejsze….. Mieszkam koło linii tramwajowej i już po głośności przejeżdzającego tramwaju wiem który jedzie. Tramwaje Panorama są głosniejsze!!!! Dlaczego nie wymagano takiego samego poziomu jak od Solarisa?

Popularne
Ogłoszenia

Olsztyn bez dodatkowych tramwajów. Do porozumienia nie doszło, szansa przepadła

Wypadek na budowie zajezdni tramwajowe. Dramatyczna akcja ratunkowa