Sklepy spożywcze są dzisiaj na tyle dobrze zaopatrzone, że nawet w tych osiedlowych kupić można większość potrzebnych rzeczy. Mimo to domowe zapasy się przydają – każda gotująca osoba zna uczucie, gdy w najmniej oczekiwanym momencie brakuje istotnego składnika. Łatwiej też w weekend czy wieczorem sięgnąć do domowej spiżarki zamiast poszukiwać otwartego sklepu. Jakie produkty spożywcze warto mieć w domu? Co zakwalifikować jako podręczne niezbędniki?
1. Nabiał, makaron, ryż… Które produkty warto mieć w domu?
2. Lista przydatnych produktów spożywczych
3. Zasady tworzenia domowej spiżarki
Dobrym pomysłem jest wyposażenie domowej spiżarni za pomocą zakupów z dostawą do domu, takich jak https://www.albertfresh.pl/. Pozwalają one korzystać z bogatego, zawsze świeżego asortymentu, a podczas robienia sprawunków łatwo przejrzeć koszyk na ekranie swojego komputera.
Nabiał, makaron, ryż… Które produkty warto mieć w domu?
Jeśli chcesz skompletować domową spiżarnię, przede wszystkim zastanów się, jakie są twoje zwyczaje zakupowe i ile jedzenia w ciągu tygodnia zużywa twoje rodzina. Bazę powinny zawsze stanowić produkty z długim terminem przydatności do spożycia: mąki, ryże, makarony, produkty mleczne i mleko pasteryzowane, mleko skondensowane. Warto znaleźć także miejsce na przetwory – domowe lub kupne – oraz inne słoiczki, na przykład wegańskie pasty warzywne czy konserwy mięsne.
W dalszej kolejności warto zadbać o jedzenie, które w oryginalnych opakowaniach może spędzić sporo czasu w lodówce. Do tej kategorii zaliczają się sery żółte i paczkowane wędliny, sery podpuszczkowe, produkty nabiałowe: jogurty, serki, twarożki, koktajle mleczne, zapakowane sery twarogowe. Nabiał zresztą to bardzo pojemna kategoria produktów spożywczych – wystarczy sprawdzić na: https://www.albertfresh.pl/nabial-a.html. Warzywa i pieczywo lepiej kupować na bieżąco.
Lista przydatnych produktów spożywczych
Jakie produkty powinny wejść w skład domowej spiżarni? Oto podręczna lista, którą możesz dowolnie modyfikować w zależności od upodobań rodziny:
- różnego rodzaju kasze i ryże,
- kilka typów mąki,
- makaron,
- naturalne płatki zbożowe,
- mleko krowie – dostępne w różnych postaciach (sprawdź na: https://www.albertfresh.pl/nabial-a/mleko.html), zarówno świeże, jak i zsiadłe mleko lub mleko dobre przy nietolerancji laktozy,
- mleko owcze lub mleko kozie,
- roślinne napoje – odpowiedniki mleka,
- fermentowane napoje mleczne i przetwory mleczne,
- nasiona roślin strączkowych,
- bakalie,
- dobrej jakości tłuszcze,
- mrożonki.
Zasady tworzenia domowej spiżarki
Kompletując domową spiżarkę, staraj się kierować kilkoma zasadami. Przede wszystkim sięgaj po produkty zdrowe – pełnoziarnisty makaron czy mąkę, produkty pochodzenia mlecznego pełne składników mineralnych i witamin oraz zawierające przyswajalny wapń, jak najmniej przetworzone sery podpuszczkowe dojrzewające. Nie kupuj jednak więcej niż jest to konieczne, aby nie wyrzucać żywności. Dopasuj także jej typ do potrzeb domowników: jeśli trzeba wybierz produkty o obniżonej zawartości tłuszczu lub – w przypadku mleka – pozwalające na spożywanie mleka przy dolegliwości, jaką jest nietolerancja laktozy.