fbpx
8 C
Olsztyn
środa, 27 października, 2021
reklama

Terytorialsi podpisali porozumienie z harcerzami

reklama

W zeszłą środę Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej nawiązał współpracę z dwiema organizacjami harcerskimi działającymi na terenie Warmii i Mazur: Związkiem Harcerstwa Polskiego Chorągiew Warmińsko-Mazurska oraz Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręgiem Pomorskim, Obwodem Warmińsko-Mazurskim.

Celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy żołnierzami, a harcerzami w taki sposób, aby – wzajemnie się wspierając – lepiej wypełniać misje, jakie stoją przed naszymi organizacjami. Misje, których wspólną ideą jest wychowanie odpowiednio młodego człowieka i ukształtowanie żołnierza, świadomego obrońcy Rzeczpospolitej. Wspólnie kultywować wartości patriotyczne, a także upowszechniać działania oparte na wolontariacie. – powiedział Dowódca Brygady płk Mirosław Bryś.

Sygnatariuszem porozumienia ze strony WOT był Dowódca 4 W-M Brygady Obrony Terytorialnej płk Mirosław Bryś. Ze strony Związku Harcerstwa Polskiego dokument o współpracy podpisał Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP hm. Maciej Micielski oraz Skarbnik pwd. Michał Kruszyński, a w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Przewodnicząca Zarządu ZHR hm. Małgorzata Siergiej.

reklama

Dzięki podpisanemu porozumieniu z Wojskami Obrony Terytorialnej nasza Chorągiew, która liczy ponad 3,5 tys. dzieci i młodzieży, uzyska bardzo duże wsparcie w zakresie organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć o charakterze wychowawczym, edukacyjnym, sportowym dla młodzieży z terenu całego województwa. Dzięki współpracy będziemy mogli sprawniej szkolić naszą młodzież. Wierzę, że taka współpraca będzie miała wiele obopólnych korzyści, że wspólnie będziemy uczestniczyć w świętach państwowych i że młodzież, która dziś jest w harcerstwie- być może w przyszłości wybierze ścieżkę rozwoju, która będzie szła w kierunku zdobywania wiedzy z zakresu wojskowości – hm. Maciej Micielski, Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP.

Braterstwo, gotowość pomocy innym, patriotyzm, dyscyplina to tylko niektóre z cech wspólnych dla harcerzy i żołnierzy. U podwalin podpisanych porozumień leży wychowanie człowieka w myśl harcerskich zasad, w poczuci odpowiedzialności za Ojczyznę, przywiązania do wartości, upowszechniania działalności wolontariackiej, jak również pozyskania akceptacji dla działalności Sił Zbrojnych.

W ramach porozumienia będą realizowane dwa projekty: „Braterstwo Munduru”, w ramach którego harcerze raz w roku będą szkolić się w brygadach OT oraz „Zlot pokoleń w mundurach”, którego celem będzie upowszechnianie tradycji i historii. Współpraca będzie też dotyczyć promocji służby wojskowej wśród harcerzy oraz rozwijania kompetencji obronnych.

Źródło: 4W-MBOT

reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 Komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze