5.1 C
Olsztyn
niedziela, 22 grudnia, 2024
reklama

O wizycie Świętego Jana Pawła II w Olsztynie

WiadomościO wizycie Świętego Jana Pawła II w Olsztynie

Właśnie upływa 30 lat od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Olsztynie. Nasze miasto znalazło się na trasie czwartej Podróży Apostolskiej Papieża do Polski, przebiegającej pod hasłem: „Bogu dziękujcie, ducha nie gaście”.

Ojciec Święty Jan Paweł II – największy z rodu Polaków, którego blisko dwudziestosiedmioletni pontyfikat zmienił oblicze Kościoła, Ojczyzny, Europy i całego świata – przebywał w stolicy Warmii i Mazur w dniach 5 i 6 czerwca 1991 roku. Głównym wydarzeniem była wówczas uroczysta Msza Święta koncelebrowana, pod przewodnictwem Papieża, w drugim dniu wizyty, na błoniach pomiędzy stadionem Stomilu Olsztyn a Parkiem imienia Janusza Kusocińskiego. Wzięło w niej udział kilkadziesiąt tysięcy wiernych, głównie mieszkańców ówczesnej diecezji warmińskiej.

Należy przypomnieć, iż podczas czwartej pielgrzymki do Polski (w dniach 1–9 czerwca 1991 roku), pierwszej po odzyskaniu przez nasz Naród suwerenności po latach komunistycznego zniewolenia, 264. Następca Świętego Piotra, we wszystkich odwiedzanych przez siebie miastach, nauczał o wolności i zagrożeniach, związanych z jej błędnym pojmowaniem, w duchu Dekalogu. W związku z tym, w Olsztynie wygłosił homilię dotyczącą ósmego przykazania Bożego – „Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu!” – w kontekście słów Jezusa Chrystusa, zapisanych w Ewangelii według świętego Jana: “Ja jestem drogą i prawdą, i życiem”. Wskazywał w niej na ogromne znaczenie prawdy w życiu zarówno pojedynczego Człowieka, jak i społeczności, oraz ostrzegał przed zagrożeniami, jakie niesie ze sobą kłamstwo. W treści kazania znalazło się też wiele refleksji odnoszących się do wolności słowa w sferze publicznej. Podjęcie tej tematyki stanowiło swoiste nawiązanie do strajk okupacyjnego w Olsztyńskich Zakładach Graficznych imienia Seweryna Pieniężnego, który miał miejsce w dniach od 19 sierpnia do 5 września 1981 roku i był najdłużej trwającą akcją protestacyjną w pierwszym okresie działalności Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” (czyli od sierpnia 1980 roku do wprowadzenia stanu wojennego w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku) – wtedy pracownicy OZGraf-u upomnieli się między innymi „(…) o prawdę i wiarygodność słowa”.

W czasie liturgii Ojciec Święty poświęcił figurę Matki Bożej Fatimskiej, a na jej zakończenie, przed błogosławieństwem, wypowiedział znamienne słowa: „To jest wielkie dobrodziejstwo tej ziemi, tych lasów, tych jezior, z którego korzystałem i które do dzisiaj jeszcze mi pomaga. Więc w imieniu tego, co było i tego, co jest – dziękuję Warmii za papieża!”. Sądzę, że warto tu przytoczyć jeszcze jedną myśl z nauczania świętego Jana Pawła II: „Warmia była zawsze wierna Bogu i Kościołowi katolickiemu, zasługując na zaszczytne miano Świętej Warmii. Świadczą o tym liczne kościoły, kaplice i krzyże przydrożne, kult Męki Pańskiej, a w szczególności cześć oddawana Matce Najświętszej w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce, Krośnie i Stoczku Warmińskim. Dziękuję dzisiaj Bogu za Kościół na Warmii, za to, że ten Kościół żyje (…). Niech to wielkie dziedzictwo waszych ojców, jakim jest wiara i umiłowanie Kościoła, będzie dla was siłą, a zarazem zachętą do trwania w wierności Bogu i Ojczyźnie”. Co dla mnie osobiście ważne, miałem szczęście uczestniczyć, jako kilkuletni chłopiec, w tej uroczystości.

Dziś w Olsztynie, w miejscu odprawionej przez Papieża-Polaka Eucharystii, znajduje się pomnik oraz kościół pod wezwaniem Matki Bożej Ostrobramskiej, w pobliżu którego stoi charakterystyczny, wielki, niebiesko-biały krzyż, będący w dniu 6 czerwca 1991 roku częścią papieskiego ołtarza polowego.

Olsztyński obelisk, stojący na skraju Parku im. Janusza Kusocińskiego, upamiętniający odprawioną przez Papieża-Polaka Mszę Świętą
Kościół p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Olsztynie (na pierwszym planie replika krzyża z papieskiego ołtarza)
Pamiątkowa tablica w kościele p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej

Warto nadmienić, że w czasie swojego pobytu w stolicy Warmii i Mazur, Jan Paweł II spotkał się z wiernymi również:

1) na lotnisku na Dajtkach (powitanie i pożegnanie);

2) w Wyższym Warmińskim Seminarium Duchownym „Hosianum” na Redykajnach (wspólna modlitwa ze społecznością seminaryjną i poświęcenie nowego budynku Seminarium, miejsce zamieszkania podczas pielgrzymki);

3) w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym (odwiedziny u chorych dzieci i pracowników służby zdrowia) oraz

4) w Konkatedrze pod wezwaniem Świętego Jakuba (spotkanie ze świeckimi katolikami, zaangażowanymi w szerzenie wiary, i młodzieżą).

Wszystkie opisane wydarzenia zostały upamiętnione (w wyżej wymienionych miejscach) pięcioma słupkami z tablicami informacyjnymi i archiwalnymi fotografiami, tworzącymi „Szlak Papieski w Olsztynie” – warto wybrać się w tę wyjątkową trasę…

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

2 KOMENTARZY

2 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
zenon
26 lipca 2021 22:13

i czym się tu tak podniecać. ot, 30 lat temu nasze miasto odwiedził przywódca sekty. a może mafii?

Polecane