4.3 C
Olsztyn
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
reklama

Olsztyńscy naukowcy walczą z Alzheimerem

OlsztynOlsztyńscy naukowcy walczą z Alzheimerem

Specjaliści z Olsztyna prowadzą badania nad wczesną diagnostyką choroby Azheimera, które mają umożliwić wykrycie we wczesnym stadium choroby.

Badania prowadzone są przez pracowników olsztyńskiego Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań nad Żywnością PAN w Olsztynie, a kieruje nimi prof. Hanna Radecka. Ich uwaga skupiła się na chorobie Alzheimera jako tej, z którą coraz częściej musi się borykać współczesne społeczeństwo. Przełomowość ich badań ma polegać na wczesnej diagnostyce tego schorzenia. Zazwyczaj stwierdza się je dopiero wtedy, gdy daje wyraźne objawy, a wtedy zazwyczaj jest już za późno. Choroba Alzheimera może się rozwijać latami jeszcze przed pojawieniem się pierwszych symptomów i to właśnie nad metodą zdiagnozowania się jej w tym newralgicznym stadium pracują olsztyńscy naukowcy.

Według pracowników Instytutu wskazówką rozwoju choroby u pacjenta mają być tzw. markery. Związki te mogą występować w organizmie zdrowej osoby, ale dla naukowców ważna jest ich ilość, ponieważ wzrost ich stężenia może być oznaką zaburzeń. Prace mają obejmować nie tylko monitorowanie ilości markerów, ale także relacji między nimi, co pozwoli na stawianie pewniejszych diagnoz.

Wczesne diagnozowanie choroby Azheimera może pomóc osobom z grup ryzyka (np. historia choroby w rodzinie) i umożliwić już chorym podjęcie odpowiednich działań zmierzających do opóźnienia rozwoju schorzenia. Obecnie na całym świecie zmaga się z Alzheimerem kilkadziesiąt milionów ludzi, a statystyki te wciąż rosną.

JC

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane