19.3 C
Olsztyn
sobota, 14 czerwca, 2025
reklama

Rowerzyści i piesi. Czy mogą żyć zgodnie?

OlsztynRowerzyści i piesi. Czy mogą żyć zgodnie?
Google News Obserwuj nas w Google

Piesi narzekają na rowerzystów pędzących chodnikami. Rowerzyści przeklinają pod nosem pieszych, którzy idą środkiem ścieżki rowerowej. Czy ten konflikt można jakoś rozwiązać? 

reklama

Piesi, rowerzyści i kierowcy. To trzy grupy, które nie darzą się wielką sympatią i zarzucają sobie łamanie przepisów i brak szacunku wobec reszty uczestników ruchu drogowego. Otrzymaliśmy zdjęcia, na których kobieta porusza się ścieżka rowerową. Robi to konsekwentnie przez kilkadziesiąt metrów aż do pasów. Poprosiliśmy o komentarz do zdjęć Krzysztofa Wasyńczuka z olsztyńskiej policji i oficera rowerowego Mirosława Arczaka.

– Artykuł 11 prawa ruchu drogowego mówi: korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi – mówi Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik komendy miejskiej.

reklama

Zostaliśmy również poinformowani, że policjanci nie otrzymują tego typu zgłoszeń. A jakie jest zdanie na ten temat olsztyński oficer rowerowy?

– Zdjęcie idealnie oddaje zamieszanie jakie powstaje w sytuacji, gdy projektant nie weźmie pod uwagę podstawowych zasad poruszania się pieszych i rowerzystów. Warto bowiem przyjąć do wiadomości (i praktyki projektowej), że te dwie grupy użytkowników poruszają się siłą własnych mięśni, a więc będą korzystać z wszelkich skrótów i udogodnień, które pozwolą im oszczędzić energię i czas. Między innymi stąd właśnie biorą się piesi na drogach dla rowerów, a z drugiej strony rowerzyści na chodnikach. Do tego wszystkiego warto zauważyć, że zbytnie gmatwanie przebiegu chodników i dróg dla rowerów także przyczynia się do konfliktowania tych dwóch grup. Do tego dochodzi brak konsekwencji w stosowaniu jednolitej nawierzchni (asfalt pod ruch rowerowy, a dobrze spasowane płyty chodnikowe lub dobrze położona bezfazowa kostka betonowa pod ruch pieszych). Jeśli bowiem długie odcinki chodników i dróg rowerowych są wykonane z tego samego materiału, to właściwe z nich korzystanie jest czytelne i intuicyjne. Z pewnością jedną z lepszych metod pozwalających zapewnić podstawowy poziom bezpieczeństwa i porządku wśród pieszych i rowerzystów jest stosowanie fizycznego rozdziału poprzez zastosowanie np. pasa zieleni (np. na ul. Krasickiego ma on zaledwie 40 cm i w zupełności wystarcza) lub pasa wykonanego z materiału stanowiącego pewną niewygodę dla chodzenia i jeżdżenia, np. łamaną kostkę granitową (takie rozwiązanie funkcjonuje np. na ul. Artyleryjskiej). Kolejnym błędem projektowym jest zbytnie zawężenie chodników, które po oddaniu inwestycji zwyczajnie nie wystarczają do obsługi ruchu pieszych, którzy posiłkują się wchodzeniem na prowadzoną obok drogę dla rowerów. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zazwyczaj pominięcie badań natężenia ruchu pieszego, które powinno być sporządzone już na pierwszych- wstępnych i bardzo ogólnych etapach prac projektowych – komentuje Mirosław Arczak.

KOBIETA SCIEZKA_2

Za zdjęcia dziękujemy Czytelnikowi.

KM

Zostaw opinię pod artykułem

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Włącz powiadomienia e-mail
Wyślij maila o
0 komentarzy
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze

Koszty i oszczędności związane z wynajmem toalet przenośnych na działkę i budowę

Planując organizację sanitariatów na działce rekreacyjnej lub placu budowy, warto rozważyć wynajem toalet przenośnych.

Sztućce — elegancja i funkcjonalność na Twoim stole

Właściwie dobrane sztućce potrafią odmienić aranżację stołu i uwydatnić wyjątkowy charakter posiłku.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Chcesz mieć pewność, że zdążysz zrealizować swoją e‑receptę? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Praca zdalna w księgowości: za i przeciw

Dlaczego księgowy jest zainteresowany pracą zdalną?

Przewodnik po Toruniu – Odkryj Toruń na nowo

Toruń to średniowieczna perła Polski, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Maszyna jak czołg, a obsługa jak gra komputerowa – co cię czeka na kursie?

Bo praca koparką to naprawdę trochę jak gra – siedzisz w kabinie, wszystko widzisz z góry, obsługujesz sprzęt za pomocą joysticków i przycisków, manewrujesz tonami ziemi.

Nowoczesna stomatologia rodzinna – jak dbać o zęby całej rodziny w jednym miejscu?

Coraz większą popularnością cieszą się gabinety oferujące nowoczesną stomatologię rodzinną.

Czy folie architektoniczne naprawdę się opłacają? Praktyczny przewodnik dla właścicieli domów, biur i lokali użytkowych

W ostatnich latach folie architektoniczne zyskały ogromną popularność wśród inwestorów prywatnych, projektantów wnętrz oraz właścicieli firm.
reklama
reklama