4 C
Olsztyn
sobota, 20 kwietnia, 2024
reklama

Wyróżnienie dla UWM za popularyzację nauki

OlsztynWyróżnienie dla UWM za popularyzację nauki
Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to jeden z trzech najlepszych w Polsce instytucjonalnych popularyzatorów nauki.

Tak jego pracę ocenili organizatorzy ogólnopolskiego konkursu „Popularyzator Nauki”, czyli serwis informacyjny Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O zwycięstwo w tej samej kategorii ubiega się jeszcze Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

reklama

– Zgłosiliśmy do konkursu inicjatywy, które organizuje i koordynuje Biuro ds. Nauki i Współpracy z Gospodarką – Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki, czterokrotnie organizowaną Noc Naukowców oraz Uniwersyteckie wykłady otwarte. Do udziału w konkursie przekonało nas to, że nasze dni nauki już w ubiegłym roku zostały zauważone przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i wymienione jako wzorcowa impreza popularyzatorska – informuje Anna Smoczyńska, kierowniczka biura.

– Bardzo mnie cieszy ta nominacja. Znaleźliśmy się w gronie trzech najlepszych i to już jest sukces. Popularyzacja osiągnięć współczesnej nauki nie jest rzeczą łatwą. Badania naukowe osiągnęły wysoki poziom skomplikowania i bardzo często są niezrozumiałe dla ludzi spoza danej dziedziny. Minister nauki do popularyzacji nauki słusznie przykłada wielką wagę, ponieważ jest to jeden z najważniejszych sposobów pokazania naszych osiągnięć – zarówno indywidualnych jak i całego środowiska – zauważa prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki UWM.

reklama

W konkursie „Popularyzator Nauki” nagradzani są ludzie i instytucje pomagające innym ludziom lepiej zrozumieć świat i potrafiące zainteresować ich osiągnięciami naukowymi. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w 2005 r. W tegorocznej, 10., członkowie kapituły zapoznali się z sylwetkami 67 kandydatów i wybrali w każdej kategorii po 3 kandydatury, czyli w sumie 21 finalistów. Decyzję, kto z tego grona zdobędzie nagrody i wyróżnienia, członkowie kapituły podejmą 8 grudnia. Kategorie są następujące: popularyzatorzy indywidualni, instytucje naukowe, instytucje pozanaukowe, media, nauka w Internecie i sponsor popularyzacji. W 7. edycji konkursu nagrodę zdobył prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM.

lek

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
Polecane
Ogłoszenia