fbpx
-5 C
Olsztyn
czwartek, 9 grudnia, 2021
reklama

W poniedziałek uniwersytet będzie świętował 15. rocznicę istnienia

reklama

Z okazji urodzin doktorat honoris causa ma otrzymać prof. Jerzy Buzek. To za kadencji byłego premiera powołano Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

Tradycją jest, że podczas święta władze uczelni honorują najwyższą godnością akademicką osoby szczególnie zasłużone dla nauki, kultury lub polityki. W tym roku do grona doktorów honoris causa UWM dołączy prof. Jerzy Buzek, były premier RP, od 2004 poseł do Parlamentu Europejskiego VI i VII kadencji a w latach 2009–2012 jego przewodniczący.

reklama

1 czerwca 1999 r. rząd przyjął projekt ustawy w sprawie powołania do życia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a oficjalnie olsztyńska uczelnia została powołana do życia na mocy ustawy z 9 lipca 1999 roku i już od 1 października rozpoczęła nabór. Uniwersytet utworzyły trzy szkoły Akademia Rolniczo-Techniczna, Wyższa Szkoła Pedagogiczna i Warmiński Instytut Teologiczny. Jednak historia uczelni sięga 1950 roku, kiedy to w Olsztynie powstała pierwsza wyższa uczelnia w Olsztynie (Wyższa Szkoła Rolnicza, którą przemianowano w 1972 roku na Akademię Rolniczo-Techniczną). Z kolei 19 czerwca 1969 roku w Olsztynie utworzono Wyższą Szkołę Nauczycielską, przekształconą w 1974 roku w Wyższą Szkołę Pedagogiczną. 23 kwietnia 1980 r. powołano Warmiński Instytut Teologiczny.

Czytaj też:  Raport: branżę hotelarską niepokoi wzrost kosztów i brak pracowników

W 1999 roku uczelnia składała się z 12 wydziałów i posiadała w ofercie 32 kierunki kształcenia. W inauguracyjnym roku akademickim 1999/2000 naukę rozpoczęło 24,5 tys. studentów. Obecnie UWM składa się to 17 wydziałów i 58 kierunków kształcenia oraz około 31 tys. studentów, 500 doktorantów i trzy tysiące studentów studiów podyplomowych.

Podczas poniedziałkowej uroczystości, która rozpocznie się o godz. 13 w Centrum Konferencyjnym UWM, władze uczelni wręczą także Medale Benemerenti Universitati Nostrae i Statuetkę Nicolaus Copernicus.

rak
 

Zobacz również:
reklama
reklama

Najnowsze ogłoszenia

0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
reklama