21 C
Olsztyn
sobota, 13 lipca, 2024
reklama

Policja obezwładni ciebie prądem

GaleriePolicja obezwładni ciebie prądem

W Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie odbył się dwudniowy kurs dla policjantów z zakresu używania paralizatora elektrycznego taser x26, x26P i x2.

reklama

W Oddziale Prewencji Policji w Olsztynie odbyło się szkolenie policjantów z zakresu posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej. Kurs składał się z dwóch etapów- teorii i praktyki.

Podczas pierwszego funkcjonariusze zapoznawali się z podstawami prawnymi użycia i wykorzystania przedmiotów przeznaczonych do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej, a także zapoznawali się z budową i właściwościami paralizatora elektrycznego Taser x2, x 26 i x26p, sposobu działania urządzenia w różnych warunkach pogodowych oraz wobec osób np. z wbudowanym rozrusznikiem serca czy kobiety ciężarne itp.

reklama

Drugi etap to część praktyczna. Funkcjonariusze ćwiczyli między innymi sposób noszenia paralizatora, jego dobycie i przygotowanie do użycia, wymianę kartridży, a także procedurę oddania strzału. Nie pominięto kwestii związanych z udzieleniem pierwszej pomocy.

Każdy etap kończył się testem. Test praktyczny sprawdzał nabyte umiejętności używania paralizatora elektrycznego z uwzględnieniem elementów taktyki i techniki posługiwania się, natomiast test wiedzy sprawdzał przysposobione przepisy. Na zakończenie kursu każdy z policjantów otrzymał certyfikat, który uprawnia do posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

Szkolenie zostało zorganizowane i przeprowadzone przez sierż. szt. Krystiana Kata z Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. Policjant ten, jako jedyny w województwie, posiada uprawnienia instruktorskie z zakresu obsługi i posługiwania się paralizatorami elektrycznego różnego typu, dzięki temu może on szkolić w tym zakresie innych funkcjonariuszy.

reklama

Sierż. szt. Krystian Kata w Policji pracuje ponad 9 lat. Pierwsze kroki w mundurze stawiał w Oddziałach Prewencji Policji w Warszawie. Stamtąd trafił do Oddziału Prewencji Policji w Olsztynie. Funkcjonariusz z każdym rokiem zdobywał nowe doświadczenia. Nabyte uprawnienia instruktorskie z zakresu taktyk i technik interwencji pomogły mu w doskonaleniu umiejętności innych policjantów. Funkcjonariusz prowadził także zajęcia z wychowania fizycznego. Kolejnym etapem w karierze zawodowej sierż. szt. Krystiana Kata było przeniesienie do Wydziału Kadr i Szkolenia KWP w Olsztynie. W krótkim czasie zdobył uprawnienia z zakresu wyszkolenia strzeleckiego, a także z zakresu posługiwania się przedmiotami przeznaczonymi do obezwładniania osób za pomocą energii elektrycznej.

red

reklama

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

reklama
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Polecane