-1 C
Olsztyn
czwartek, 21 listopada, 2024
reklama

Plaga fałszywych alarmów bombowych w Olsztynie

GaleriePlaga fałszywych alarmów bombowych w Olsztynie

W ciągu ostatniego miesiąca w Olsztynie fałszywe alarmy bombowe paraliżowały działania urzędów. Zapytaliśmy asp. Krzysztofa Bisiora z olsztyńskiej policji o ty czy przypadkiem nie czeka nas seria fałszywych alarmów i jak się zachowywać w takiej sytuacji.

Jak wygląda postępowanie związane z poszukiwaniem osoby wysyłającej maila z informacją o bombie (oczywiście zakładam, że taką osobę można odnaleźć, nawet jeżeli starała się ukryć “ślady w internecie”)?

– asp. Krzysztof Bisior: – Postępowania związane z ustaleniem osoby wysyłającej maila z informacją o bombie przeprowadza się wykonując wszelkie czynności procesowe i operacyjne policji. Czynności te przeprowadzane są przez specjalne komórki zajmujące się daną sprawą. Jeśli ktoś dowie się o podłożeniu ładunku wybuchowego lub znalazł przedmiot niewiadomego pochodzenia i podejrzewa, że może to być bomba lub inne niebezpieczne urządzenia, powinien to zgłosić służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na tym terenie. Może to być np. jednostka policji, straży pożarnej , straż miejska, dyżurny miasta.

Jak należy się zachowywać w sytuacji, w której otrzymamy taką informację?

– Zawiadamiając służby powinno się podać następujące informacje: rodzaj zagrożenia i źródło informacji o zagrożeniu (informacja telefoniczna, mailowa, podejrzany przedmiot), treść rozmowy (maila) z osobą przekazującą informację o podłożeniu ładunku, numer telefonu (maila), na który przekazano informację o zagrożeniu oraz czas połączenia (napisania maila), opis miejsca i wygląd przedmiotu. Zachowanie po otrzymaniu informacji o bombie: do czasu przybycia policji, jeśli wiemy gdzie jest bomba, należy zabezpieczyć zagrożone miejsce, zachowując elementarne środki bezpieczeństwa, po przybyciu policji na miejsce zdarzenia, przejmuje ona kierowanie akcją, przy braku informacji o konkretnym miejscu podłożenia bomby użytkownicy pomieszczeń powinni sprawdzić swoje miejsce pracy – być może uda się znaleźć przedmioty nieznanego pochodzenia. podejrzanych przedmiotów nie wolno dotykać, pomieszczenia ogólnodostępne sprawdzają osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w danej instytucji, po ogłoszeniu ewakuacji należy zachować spokój, pozwoli to sprawnie i bezpiecznie opuścić zagrożony rejon, po ogłoszeniu ewakuacji w miejscu pracy należy je opuścić, zabierając rzeczy osobiste, identyfikacją ładunku wybuchowego zajmują się wyspecjalizowane jednostki i komórki organizacyjne policji, jak najszybciej oddal się z miejsca zagrożonego wybuchem w przypadku włączenia parkingu dla pojazdów w strefę zagrożenia, nie ratuj na siłę swoje samochodu (dotyczy to również cennych przedmiotów)

Co grozi osobie wysyłającej fałszywą informację (odpowiedzialność karna i cywilna)?

– Osoba pełnoletnia, która fałszywie informuje o podłożeniu bomby musi się liczyć z odpowiedzialnością karną z art. 224a Kodeksu Karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeśli osoba jest niepełnoletnia podlega ona orzeczeniom Sądu Rodzinnego, który w swoim zakresie ma przewidziane środki wychowawcze i środek poprawczy (Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich). Osoba ta również może zostać pociągnięta do odpowiedzialności cywilnej, w efekcie czego może zostać nałożony na nią obowiązek pokrycia kosztów przeprowadzonej akcji. W przypadku każdego fałszywego alarmu bombowego prowadzone jest oddzielne postępowanie. W uzasadnionych przypadkach, jeśli okoliczności spraw, materiały dowodowe na to wskazują można łączyć ze sobą takie postępowania.

KM

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy tylko najważniejsze wiadomości

1 KOMENTARZ

1 Komentarz
Najlepsze
Najnowsze Najstarsze
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Sęp
1 czerwca 2014 18:07

Nie do 8 lat. Kara powinna być przykładna bo inaczej ten kraj zejdzie całkiem na psy. Złapanie i udowodnienie winy – wyrok 15 lat dla przykładu wcześniejszego wyjścia.

Polecane