W poniedziałek (20.10) poznaliśmy wyniki tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Największe emocje budziło głosowanie na pomysł ogólnomiejski. W końcu na jego realizację w budżecie przeznaczono okrągły milion i właśnie za tę sumę powstanie boisko przy Gimnazjum nr 12 na Zatorzu.
Olsztyński Budżet Obywatelski to inicjatywa, w ramach której mieszkańcy decydują o wykorzystaniu środków miejskich. W tegorocznej edycji OBO oddano prawie 23 tys. głosów, a do rozdysponowania na projekty osiedlowe i jeden ogólnomiejski było łącznie 3,3 mln złotych. Jak się okazało, już po raz drugi najlepszy okazał się projekt z Zatorza. W ubiegłym roku najwięcej olsztynian zagłosowało na rewitalizację parku na Jakubowie, a w tym prawie 42% głosów przypadło pomysłowi, który powstał podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie.
Absolwenci grają w zawodowych ligach
O tym, jak rodził się zwycięski pomysł, opowiada Joanna Skłodowska-Płoska, współautorka wniosku: – Byłam z młodzieżą na szkoleniu organizowanym przez ratusz. Tam dowiedzieliśmy się, czym jest budżet obywatelski. No i później na lekcjach zaczęliśmy rozmawiać o tym, co jest potrzebne w Olsztynie. Spośród wielu pomysłów wybraliśmy boisko. Młodzież stwierdziła, że to przyda się na Zatorzu najbardziej.
Boisko akurat w tym miejscu to rzecz niezwykle potrzebna. Gimnazjum nr 12 stawia na sport i kształcenie przyszłych reprezentantów kraju. Wśród absolwentów tej szkoły możemy znaleźć zawodowych piłkarzy, takich jak grający w Holandii bramkarz Filip Kurto i reprezentujący Lechię Gdańsk Daniel Łukasik.
– Wśród gimnazjów w kraju jesteśmy na piątym miejscu pod względem liczby piłkarzy grających w zawodowych ligach – chwali uczniów Joanna Skłodowska-Płoska. – Niestety nie posiadamy wciąż bazy treningowej.
Wzorem dla olsztyńskiego projektu było boisko z Elbląga, które powstało przy jednym z gimnazjów. W tej chwili uzdolniona sportowo młodzież trenuje na pobliskim stadionie Warmii Olsztyn. W miejscu, w którym za milion złotych powstanie nowoczesne boisko, teraz straszy asfalt i małe bramki.
– Wydaje mi się, że wygraliśmy, ponieważ merytorycznie mieliśmy najlepiej przygotowany projekt – mówi jego druga pomysłodawczyni Anna Iwanowicz.
Młodzież zadecydowała o wyniku
Oczywiście to nie główny powód wygranej, która była zaskakująca dla urzędników i społeczników, ponieważ wszyscy stawiali na projekt dotyczący Łynostrady. Jego twórcy zdecydowali się działać w Internecie, a uczniowie Zatorza postawili na bezpośrednią formę promocji. Głosy zbierali w Tesco, Galerii Warmińskiej i w pobliskim kościele. W pomoc włączyli się również trenerzy piłkarscy i zawodnicy.
– Chciałabym podziękować całej społeczności szkolnej za zaangażowanie, bez nich nie udałoby się wygrać głosowania – dodaje Skłodowska-Płoska.
Tegoroczne zwycięstwo w II edycji OBO to kolejny sukces zatorzańskiej społeczności. Pierwszą edycję wygrał pomysł na rewitalizację parku w Jakubowie.
– Bardzo cieszę się, że wygrało boisko na Zatorzu. To projekt zgłoszony przez młodzież i przez nią promowany. Obniżenie wieku uczestników Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego miało zatem ogromny sens. Mam nadzieję, że w przyszłości zaowocuje to jeszcze większą aktywnością tych młodych olsztynian. Napawa mnie dumą również to, że drugi rok z rzędu głosowanie ogólnomiejskie wygrał projekt po tej stronie torów. Już od dawna mam wrażenie, że pozytywna aktywność mieszkańców tej części miasta znacznie wykracza poza przeciętność – mówi pochodzący z Zatorza Jarosław Skórski, członek zespołu koordynującego OBO.
Wyniki OBO: